RM-SYSTÉM»Události»Orco plánuje rozšíření hotelové divize

Orco plánuje rozšíření hotelové divize

02.12.2009 13:21
Praha Developerská společnost Orco chce posílit vlastní divizi hotelnictví. A to v čase, kdy si většina českých majitelů hotelů stěžuje na neobsazenost. Podle plánu, který představil majitel Orka, Jean-François Ott, má firma během pěti let zvýšit počet vlastních hotelů z 11 na 35.

Analytici záměry společnosti kritizují a odkazují na to, že Orco dosud nemá vyřešeny potíže s dluhy. „Prohlášení Jeana-Françoise Otta ukazuje opět na jeho megalomanství," konstatuje analytik Capital Partners Jiří Zendulka. „Nejenže firma před nedávnem zopakovala svou vizi „Bubny", ale nyní představuje expanzi divize hotelnictví, které se přitom v posledních letech nijak zvlášť nevedlo," dodává Zendulka.
Experti si jako hlavní argument proti plánům firmy berou na pomoc statistiky obsazenosti hotelů, které podle nich neukazují na nic dobrého. „Nejde o akvizice nových hotelů, ale o to, že náš hospitality tým má bohaté zkušenosti s vedením a správou hotelů, které bychom rádi využili a nabídli hotelům, které nám nekonkurují," řekla E15 k chystaným záměrům mluvčí Orka Petra Zdenková. Podle ní Orco o záměru informovalo, a nejde tudíž o žádnou náhlou změnu.

„Já myslím, že se jedná o obrat, jelikož před nějakým časem Orco prodalo polovinu hotelů společnosti AIG," říká analytik Atlantik FT Patrick Vyroubal. Podle něj nejde o rozumný krok, pokud se firmě nepodaří zlepšit provozní výkonnost hotelové divize, která je dosud ve ztrátě.

Všeobecně se soudí, že společnost, která vlastně bojuje o svou budoucnost a které se stále nedaří dohodnout se s věřiteli, by se měla místo nereálných plánů soustředit na své zásadní problémy, a teprve po jejich vyřešení hledat cesty k expanzi. „V tomto ohledu působí Jean-François Ott jako nekompetentní, jakoby přehlížející a bagatelizující současný stav ve společnosti.

„Zajímavé je, že firma nijak nekomentuje aktuální svolaní valné hromady na 16. prosince, týkající se držitelů dluhopisů a zástavních listů (warrantů)," doplňuje Jiří Zendulka. Náplní valné hromady je schválení upravených podmínek výměny warrantů v rámci prodeje dluhopisů v roce 2010. Původně se měly vyměnit zástavní listy v poměru jednoho za 1,03 kusu akcií Orka za cenu 68,61 eura za kus a splatnou v hotovosti. Podle nových pravidel by měl nárok držitele warrantů zahrnovat výměnu listů za 8,7 akcie Orka za cenu 60,90 eura za jeden kus.

 

2.12.2009, Pavel Daniel, E15


RM-SYSTÉM, česká burza cenných papírů a.s.

Další zprávy