RM-SYSTÉM»Události»VW vydá nové akcie, aby mohl převzít Porsche

VW vydá nové akcie, aby mohl převzít Porsche

02.12.2009 09:08
Přes 200 miliard korun má činit celková hodnota až 135 milionů nových preferenčních akcií Volkswagenu.

Německá automobilka Volkswagen (VW) požádá na čtvrteční mimořádné valné hromadě akcionáře o schválení emise až 135 milionů nových preferenčních akcií. Vydání akcií má otevřít cestu k převzetí podílu v německém výrobci sportovních vozů Porsche.

Hodnota emise by podle současné ceny preferenčních akcií VW mohla činit až osm miliard eur (přes 200 miliard korun). Preferenční akcie mají proti kmenovým přednost při vyplácení dividend, ale obvykle s nimi nejsou spojena hlasovací práva.

Společnost Volkswagen hodlá do konce letošního roku koupit v Porsche podíl 49,9 procenta za 3,9 miliardy eur (přibližně 100 miliard korun). Časem se Porsche stane desátou značkou skupiny Volkswagen, do které patří také mladoboleslavská Škoda Auto.

Automobilky VW a Porsche schválily dohodu o spojení již v srpnu. Minulý měsíc schválily dozorčí rady obou podniků smlouvy upravující podrobnosti plánované fúze.

Společnost Porsche se nejprve pokoušela o převzetí Volkswagenu. V rámci této snahy sice získala ve Volkswagenu 51procentní podíl, ale zároveň se značně zadlužila. Podniky si proto poté vyměnily role, takže se Porsche nakonec stane součástí Volkswagenu.

Významným akcionářem VW je kromě Porsche spolková země Dolní Sasko se zhruba pětinovým podílem. V září do Volkswagenu vstoupil také Katar, který minulý měsíc potvrdil, že plánuje získat celkem 17 procent kmenových akcií VW.

Volkswagen je největším výrobcem automobilů v Evropě. Firma za prvních deset měsíců letošního roku navzdory světové hospodářské krizi zvýšila prodej o 0,6 procenta na 5,32 milionu vozů. Čistý zisk společnosti se nicméně ve třetím čtvrtletí meziročně propadl o 86 procent na 172 milionů eur. Tržby klesly o více než deset procent na 26 miliard eur.

Společnost Porsche Automobil Holding SE vykázala za uplynulý finanční rok končící v červenci kvůli nezdařenému pokusu o převzetí Volkswagenu čistou ztrátu 3,6 miliardy eur.

Holding Porsche SE nyní vlastní výrobce sportovních vozů Porsche AG a podíl ve Volkswagenu. V předchozím roce díky podílu ve Volkswagenu vydělal rekordních 6,4 miliardy eur. Novým šéfem holdingu Porsche SE se nedávno stal Martin Winterkorn, který stojí rovněž v čele Volkswagenu.

2.11.2009, Hospodářské noviny


RM-SYSTÉM, česká burza cenných papírů a.s.

Další zprávy