RM-SYSTÉM»Události»Pegasu klesl zisk, krizi však ustál

Pegasu klesl zisk, krizi však ustál

27.11.2009 09:08
Výsledky textilky za tři čtvrtletí jsou mírně lepší, než očekávali analytici Firma zvýšila výrobu a investuje do nových provozů a technologií

Společnosti Pegas Nonwovens, která je druhým největším výrobcem netkaných textilií v Evropě, klesly za tři čtvrtletí tržby meziročně o 15,6 procenta na 93,3 milionu eur (zhruba 2,4 miliardy korun). Čistý zisk klesl o šest procent na 22,1 milionu eur (zhruba 575 milionů korun)

V prvních devíti měsících roku se celková výroba zvýšila meziročně o tři procenta na 51 603 tun, uvedla firma ve včerejší zprávě. Výsledky jsou mírně lepší, než očekávali experti.

Provozní ziskovost, vyjádřená ziskem před odpisy, úroky a zdaněním (ukazatel EBITDA), se meziročně zvýšila o 1,1 procenta na 30,8 milionu eur (802 milionů korun). „Opětovně jsme tak prokázali schopnost dosahovat velmi dobrých hospodářských výsledků i v době náročné ekonomické situace ve světě. Ve třetím čtvrtletí jsme se navíc museli vypořádat s razantním nárůstem cen surovin, který měl dopad na provozní hospodaření," uvedl generální ředitel firmy František Řezáč.

„Akcie Pegasu v reakci na lepší než očekávané výsledky reagovaly včera během dne na pražské burze růstem až o 2,5 procenta na 434 korun. Reakce může být ovlivněna ještě výhledem na rok 2010, na který bude společnost dotazována na konferenčním hovoru s analytiky," řekl analytik Petr Novák z Atlantik FT.

Na základě dosavadních výsledků a výhledu zakázek do konce roku firma také zpřesnila svůj předpoklad poklesu EBITDA na konci roku. Zatímco v březnu očekávala snížení o 10 procent, nyní předpokládá úbytek maximálně poloviční. „Vliv na to mělo několik faktorů, především silný prodej v celém roce, díky kterému se podařilo výrazně snížit skladové zásoby," upřesnil Řezáč.

Novák očekává celoroční pokles EBITDA kolem čtyř procent. Splnění upraveného cíle společnosti předpokládá také analytická společnost Cyrrus.

Na nižších výnosech se podle Řezáče podepsal především výrazný pokles cen polymerů na konci minulého roku, což zlevnilo hotové výrobky od letošního druhého čtvrtletí. „K dalším výkyvům ve vývoji cen polymerů by už nemělo dojít. Ani loni ale nikdo nečekal tak dramatický pokles cen během jediného měsíce," řekl Řezáč.

Firma v současné době dokončuje vyjednávání o nákupu surovin a odběru zboží pro rok 2010. Řezáč věří, že se jí stejně jako letos podaří naplnit celou kapacitu výroby. S dodavateli a zákazníky stále jedná také o výstavbě nové linky ve Znojmě Příměticích. „Finální rozhodnutí padne na počátku roku 2010. Nyní jednáme se zákazníky o konfiguraci linky, tedy co by měla vyrábět," uvedl Řezáč.

Pokud vedení společnosti stavbu schválí, bude nová linka uvedena do provozu na přelomu let 2011 a 2012, kdy skončí investiční pobídka od ministerstva průmyslu a obchodu. V nové hale by mohlo najít práci 40 až 50 lidí. Ve stejnou dobu by firma mohla uvést na trh novou technologii netkaných textilií, jejichž povrch je upraven plazmou.

Pegas Nonwovens je holdingová společnost se sídlem v Lucemburku. Jedním z největších akcionářů firmy se v první polovině srpna stala s podílem 5,7 procenta investiční skupina Wood & Company.

V provozních dceřiných společnostech ve Znojmě a Bučovicích zaměstnává Pegas 380 lidí. Vyrábí netkané textilie na bázi polyetylenu a polypropylenu pro hygienické potřeby, průmysl, stavebnictví, zemědělství a další specializované sektory. Textilie jsou primárně využívány pro výrobu dětských plenek, dámskou a intimní hygienu.

 

27.11.2009, Hospodářské noviny


RM-SYSTÉM, česká burza cenných papírů a.s.

Další zprávy