RM-SYSTÉM»Události»Vyhození manažeři viní Erste z korupce při privatizaci

Vyhození manažeři viní Erste z korupce při privatizaci

25.11.2009 09:31
Dva bývalí manažeři se přou s Erste Bank. Finanční ústav je viní z podvodu, oni zase vedení banky z uplácení.

Dva vyhození manažeři Hans Leitner a Hans Peter Andahazy „zatápějí" rakouské Erste Bank. Ta je loni propustila za nelegální obchody. Propuštění muži vyrazili do protiútoku s obviněním, že Erste koncem devadesátých let masivně podplácela při skupování bank v Evropě, například i při privatizaci České spořitelny.

Spor se rozhořel poté, co banka podle svých slov zjistila, že oba manažeři na vlastní účet nakupovali zlato v Kongu a ještě si k tomu bez souhlasu vedení založili pobočku banky v Londýně.

Manažeři to ale odmítají - důkazy proti nim prý byly zfalšované a dokáží to před soudem. Banka nicméně kromě výpovědi na oba podala i trestní oznámení.
Vydírání, či ušlý zisk?

Obě strany nešetří ostrými slovy. Banka uplácení popírá a své exzaměstnance viní z vydírání.
„Od jejich právníka jsme obdrželi dopis, kde oba nabízejí mlčení, pokud jim Erste zaplatí třicet milionů eur," říká mluvčí Erste Hana Cigonková.

Leitner s Andahazym ale tvrdí, že nejde o vydírání, ale pouze o ušlý zisk. Po rozpoutané aféře totiž mají pošpiněné jméno a nemohou nikde získat práci. „Je to náš plat až do důchodu s úroky a odškodným. Banka bude litovat, že nabídku nevyužila," uvedl pro HN Leitner. To, že vystoupili až po deseti letech, vysvětlují dosavadní povinností mlčenlivosti. Ta podle nich padla křivým obviněním ze strany banky.

A oba také povolali na pomoc vyšetřovatele FBI. „Nevěříme rakouským úřadům, protože je to jedna velká rodina. Stejné je to i jinde ve střední Evropě," řekl Leitner, podle něhož se úplatky týkaly privatizace i v dalších středoevropských státech. I když jde o rakouskou firmu, americké úřady se mohou podle Andahazyho případem zabývat, protože Erste je kotovaná na americké burze. A mohou také využít přísného amerického protikorupčního zákona.

Jaké důkazy mají, nechtějí oba bývalí bankéři říct. Server Aktuálně. cz včera uvedl, že vyšetřovatelé FBI již oba Rakušany navštívili a odvezli si část dokumentů. FBI se nevyjádřila.
Deset milionů pro Macka Pravda ovšem je, že okolnosti privatizace vyvolaly rozpaky již před osmi lety. MF Dnes v září 2001 zveřejnila, že tehdejší místopředseda ODS Miroslav Macek inkasoval za „zprostředkování obchodu" od Erste deset milionů korun.

Podle tehdejšího prohlášení Erste jim zejména domlouval schůzky s lidmi, kteří o privatizaci rozhodovali. Macek se pak stáhl z politiky.

25.11.2009, Marek Pokorný, Martin Benda, Hospodářské noviny


RM-SYSTÉM, česká burza cenných papírů a.s.

Další zprávy