RM-SYSTÉM»Události»VW vynaloží na expanzi 25 miliard eur

VW vynaloží na expanzi 25 miliard eur

23.11.2009 11:42
Hlavní část investic zamíří na domácí trh v Německu Dozorčí rada firmy schválila detaily plánu na převzetí Porsche

Německá automobilka Volkswagen (VW) to se svým plánem stát se do roku 2018 největším výrobcem aut na světě a předstihnout tak japonskou Toyotu myslí vážně. V příštích třech letech společnost hodlá investovat do rozvoje firmy 25,8 miliardy eur (přes 450 miliard korun). Zároveň dokončuje fúzi s Porschem.

„Automobilový průmysl nyní čelí velkým ekonomickým a technickým výzvám," říká šéf VW Martin Winterkorn. „Chceme podpořit naši růstovou strategii investicemi do ekologických modelů, nových technologií a nových továren," dodává.

Koupě karosárny Karmann Do nemovitostí a výrobních zařízení chce majitel mladoboleslavské Škody Auto do roku 2012 nalít 19,9 miliardy eur, z toho celou polovinu sumy investuje na svém domácím trhu v Německu. Většina této částky bude vynaložena na celkovou modernizaci a rozšíření škály nabízených produktů. VW, stávající jednička na evropském trhu, tak chce proniknout do nových regionů. Hodlá například přijít s novou generací motorů, které budou mít lepší výkon, nižší spotřebu a emise.

Zbývajících 5,9 miliardy eur půjde na výzkum a vývoj „Jedině když investujeme dnes, můžeme zítra nabízet ty nejlepší produkty," uvedl v prohlášení firmy předseda závodní rady VW Bernd Osterloh.

Kromě svých investičních plánů v pátek VW oznámila, že kupuje slavnou německou karosárnu Karmann, s níž již v minulosti úzce spolupracovala a která leží 170 kilometrů od sídla VW Wolfsburgu. Firma s více než stoletou tradicí přišla vlivem hospodářské krize o většinu svých zakázek a letos v dubnu vyhlásila bankrot. VW tu plánuje zahájit výrobu v roce 2011. Vzniknout by tu měla zhruba tisícovka pracovních míst.

VW zatím nezveřejnil žádné detaily koupě. Podle agentury Bloomberg rodiny Battefeldů, Bollů a Karmannů za svou firmu požadují nejméně 55 milionů eur. VW je údajně ochoten nabídnout o dvacet milionů eur méně.

Desátá značka skupiny VW také pokračuje v dokončení spojení s výrobcem luxusních sportovních vozů Porsche. Automobilka potvrdila, že do konce letošního roku koupí v Porsche podíl 49,9 % za zhruba čtyři miliardy eur (přibližně sto miliard Kč. Podrobnosti plánovaného spojení, které má být dokončeno v roce 2011, v pátek schválily dozorčí rady VW i Porsche.

Podle dohody o spojení obou podniků, kterou Porsche a VW schválily již v srpnu, se časem Porsche stane desátou značkou skupiny VW. Aby mohla svého mnohem menšího konkurenta převzít, hodlá VW na mimořádné prosincové valné hromadě požádat akcionáře o schválení emise až 135 milionů nových preferenčních akcií.

 

********************************************************************

 

Volkswagen v Číně a na domácím trhu v Německu Investice v Číně Do celkové investice 25,8 miliardy eur není zahrnuta částka 4,4 miliardy eur, kterou VW hodlá v průběhu příštích tří let investovat v Číně do rozvoje společných podniků s čínskými partnery. V nejlidnatější zemi svět se VW daří. Za prvních devět měsíců letošního roku tu prodal přes milion vozů, což je nárůst o 37 procent. Nový šéf prodeje Společnost jmenovala novým členem správní rady a šéfem prodeje a distribuce Christiana Klinglera, který dříve působil v Porsche Holding. Ve funkci, které se ujme v příštím roce, vystřídal 67letého veterána Detlefa Wittiga. Úspěch doma Po celém světě automobilka prodala od ledna do září 4,8 milionu vozů, přičemž nejrychleji rostoucím evropským trhem bylo díky šrotovnému Německo. Ve třetím kvartálu však automobilka zaznamenala propad zisku o 86 procent na 172 milionů eur (zhruba 4,5 miliardy korun).

 

Výzkum a vývoj 5,9 miliard eur chce skupina Volkswagen investovat do výzkumu a vývoje, aby v následujících letech zvýšila konkurenceschopnost svých výrobků.

 

23.11.2009, Jana Horká, Hospodářské noviny


RM-SYSTÉM, česká burza cenných papírů a.s.

Další zprávy