RM-SYSTÉM»Události»Pád Orca se ve čtvrtletí přibrzdil

Pád Orca se ve čtvrtletí přibrzdil

23.11.2009 10:25
Developer věří v obrat, ale podle analytiků vyhráno nemá Firma tvoří nové plány na dohodu s držiteli dluhopisů

Skoro 5,2 miliardy korun již letos prodělala developerská společnost Orco, která se od jara potýká s problémy se splácením dluhů. Třetí čtvrtletí však už bylo pro firmu lepší. Od července do září prodělala „jen" 35 milionů korun. Sama společnost dokonce tvrdí, že se nachází „blízko vyrovnaného hospodaření" a splátky úroků z úvěrů firmy pokrývá její provozní zisk.

„Toto čtvrtletí vidím jako dobu obratu v našem hospodaření k lepšímu, který je výsledkem našich snah firmu restrukturalizovat. S pomocí bank a dalších smluvních partnerů budeme schopni dokončit některé klíčové projekty jako třeba projekt Vaci v Budapešti," prohlásil generální ředitel firmy Jean-Francois Ott. Jeho společnosti se podařilo snížit meziročně náklady o 24 procent a zaměřila se jen na klíčové trhy a projekty, mezi něž patří třeba obří projekt v Praze Bubnech, kam má být postupně investováno 70 miliard korun.

Firma včera oznámila, že se jí podařilo pro některé hlavní projekty včetně Bubnů zajistit refinancování bankovních půjček. Pro Bubny - zatím pořídila pozemek za jednu miliardu korun - získala úvěr v hodnotě 700 milionů korun, po přepočtu přes 1,1 miliardy korun získalo Orco i pro projekt Vaci v maďarské Budapešti.

Orco, které je již od března v režimu soudní ochrany před věřiteli, ale vyhráno ještě nemá. „Výsledky za třetí čtvrtletí nejsou úplně směrodatné, protože firma nepřeceňuje majetek. To bude dělat až na konci roku. Proto, aby nevykazovala další ztráty, je důležité, zda ceny nemovitostí přestanou klesat, a to se podle našich odhadů nestane dříve než v příštím roce," uvedl analytik Patrick Vyroubal ze společnosti Atlantik FT.

Zásadní pro firmu je navíc dohoda s držiteli dluhopisů o prodloužení jejich splatnosti. Ti drží dluh Orca za 450 milionů eur - tedy víc než 11 miliard korun. Je to přibližně třetina celkových dluhů firmy. Dluhopisy jsou splatné v letech 2010 až 2014. Orco již se letos snažilo s těmito věřiteli dohodnout, ale neúspěšně. Byla to také jedna z podmínek investice americké ColonyCapital do firmy, která se zřejmě nakonec neuskuteční.

Držitelům dluhopisů vadilo, že chce firma část dluhopisů převést na akcie. Orco teď zmínilo i možnost, že by se jenom prodloužila jejich splatnost až o 10 let. „Stále ovšem zkoumáme plán na přeměnu části dluhopisů na akcie za jiných podmínek než v minulosti," stojí v tiskové zprávě firmy.

Akcie, s nimiž se obchoduje na pražské burze, nestihly na zprávu reagovat. Před zveřejněním výsledků však propadly o 1,8 procenta na 193,50 koruny. Poslední čtyři doporučení bankovních domů na tyto akcie znějí „prodat".

Orco patří k největším developerům na českém trhu. Letos tu společnost dokončila výstavbu kancelářské budovy Vysočanská brána v pražských Vysočanech nebo rekonstrukci Paláce Archa v centru metropole. Kromě České republiky podniká také v Německu, na Slovensku, v Polsku, Maďarsku, Chorvatsku a Rusku.

 

20.11.2009, Jan Sochor, Hospodářské noviny

 


RM-SYSTÉM, česká burza cenných papírů a.s.

Další zprávy