RM-SYSTÉM»Události»Unipetrol ve 3. čtvrtletí prodělal 35 milionů korun

Unipetrol ve 3. čtvrtletí prodělal 35 milionů korun

16.11.2009 10:09
Za ztrátou holdingu stojí především propad rafinérského odvětví Překvapily naopak výsledky prodeje paliv. benzina na trhu posílila.

Žádná sláva, spíše pod očekáváním analytiků skončily hospodářské výsledky petrochemického holdingu Unipetrol za třetí čtvrtletí. Společnost, ovládanou z 63 procent polským koncernem PKN Orlen, zasáhl především propad rafinérského odvětví. Velmi dobře si naopak vedl maloobchodní prodej paliv. Dceřiná společnost Benzina tak dokázala zlepšit nejen své hospodářské výsledky, ale i podíl na tuzemském pumpařském trhu, kde je nyní s 13,8 procenta prodejcem číslo jedna.

Čistá ztráta Unipetrolu ve výši 35 milionů korun je v porovnání s více než půlmiliardovým ziskem ve stejném období loni horší, než předpokládala většina analytiků. Podobně také tržby, které se v uplynulém kvartálu propadly meziročně o více než třetinu na 18,7 miliardy korun.

Přesto nikdo nemluví o zásadním problému. V porovnání s druhým čtvrtletím si totiž Unipetrol celkově polepšil. A provozní zisk vytáhl po třech čtvrtletích propadu zpět do černých čísel, byť jde o plus pouhých pěti milionů korun.

„Rozdíl mezi zveřejněnými výsledky a očekáváním je patrný především u provozního výsledku, který byl negativně ovlivněn právě výkonem segmentu rafinace," potvrzuje analytik Patria Finance Jiří Fišer. O nepříznivém vývoji v rafinérském odvětví svědčí i propad pardubického Parama, ovládaného také Unipetrolem. Jeho ztráta za letošní tři čtvrtletí se prohloubila na 41 milionů korun proti 23 milionům za stejné období loňského roku.

Burza reagovala ihned. Obchodování s akciemi Unipetrolu skončilo v pátek poklesem ceny o 1,4 procenta na 141 korun.

Unipetrol nicméně v posledním čtvrtletí očekává opět kladný provozní výsledek. „Jiskřička naděje na příznivý vývoj na trhu tu je, ale bude to pro Unipetrol ještě hodně velká dřina," říká Jan Procházka z makléřské společnosti Cyrrus.

S výsledky Unipetrolu kontrastují čísla jeho majoritního akcionáře, polského Orlenu. Jeho čistý zisk ve třetím čtvrtletí vyskočil na 930,6 milionu zlotých (5,75 miliardy korun), což je více než čtyřicetinásobek loňského výsledku 21,1 milionu zlotých. PKN Orlen těžil z jednorázových zisků z nárůstu hodnoty zásob ropy a z posílení kurzu zlotého.

Náměstek ředitele Orlenu Slawomir Jendrzejczyk zároveň v pátek uvedl, že polský koncern má prostřednictvím Unipetrolu zájem o zvýšení podílu v České rafinérské odkupem 16,3 procenta akcií držených společností Shell. Britsko-nizozemský petrolejářský gigant zvažuje už delší dobu odchod z českých rafinerií. Šéf Orlenu Jacek Krawiec ale nedávno řekl, že o koupi lze uvažovat jen v případě, že by cena za tento podíl byla „velmi atraktivní".

 

16.11.2009, Miroslav Petr, Hospodářské noviny
RM-SYSTÉM, česká burza cenných papírů a.s.