RM-SYSTÉM»Události»Jaká bude dividenda ČEZu v příštím roce? Co nového na burze RM-SYSTÉM?

Jaká bude dividenda ČEZu v příštím roce? Co nového na burze RM-SYSTÉM?

13.11.2009 18:04
Nízká aktivita investorů provázela obchodování na burze v uplynulém týdnu. O zajímavé zprávy ale nebyla nouze a nejvíce se dalo vydělat na titulu ArcelorMittal Ostrava, jehož akcie posílily o více než 8 %. Naopak nejhorší výsledky vykázaly akcie Volkswagenu, které na české burze RM-SYSTÉM oslabily o více než 11 %.

Dividenda ČEZu ve světle oznámených hospodářských výsledků

Výsledky hospodaření oznámil v týdnu rovněž ČEZ. Čistý zisk firmy dosáhl 12,08 mld. Kč, což bylo o něco horší než očekávání analytiků. Tržby společnosti za 3. kvartál dosáhly 42,99 mld. Kč a ČEZ rovněž potvrdil plán zisku na rok 2009 ve výši 50,2 mld. Kč.
Zisk na akcii by měl vzrůst na 93 Kč, což dává při současném kurzu akcie ukazatel P/E na úrovni 9,5. Ukazatel P/E udává, za jak dlouho vytvoří společnost takový zisk, aby to akcionáři zaplatilo jeho investici. Tedy čím nižší hodnota, tím lepší. Připomeňme, že před vypuknutím finanční krize se tento ukazatel u ČEZu pohyboval kolem hodnoty 17, což symbolizuje stále nízkou ochotu investorů kupovat riziková aktiva. Tento ukazatel je samozřejmě jen jedním z mnoha.
Velmi důležitá je rovněž i budoucí dividenda. Aktuálně platí politika ČEZu vyplácet 50 - 60 % z konsolidovaného zisku, což při dodržení plánu implikuje možnou dividendu mezi 47 a 56 Kč. Rozhodující bude, jakou měrou budou chtít politici ČEZ ovlivňovat. Ve prospěch vyšší dividendy hraje stále napjatější státní rozpočet a v neprospěch potřeba finančních prostředků na dostavbu dalších jaderných reaktorů.

Pozitivní hospodářské výsledky Telefóniky O2

Českou burzou hýbaly zejména oznamované hospodářské výsledky významných společností. Karty odkryla Telefónica O2 a své akcionáře velmi příjemně překvapila, když ve třetím čtvrtletí vytvořila čistý zisk 3,17 mld. Kč, což bylo přibližně o 20 % více, než se očekávalo. Výsledek byl lepší zejména proto, že se této telekomunikační společnosti podařilo meziročně o 14 % snížit náklady. Prvotní reakce investorů byla velmi pozitivní a akcie rychle posílily až k 437 Kč. Zvláště během pátku však prodejní příkazy zatlačily kurz zpět k 430 Kč. Důvodem bylo vybíraní zisků a horší makroekonomické zprávy z EU i USA.

Proč klesají akcie Volkswagen?

Za pokles kurzu akcií Volkswagen z větší části může katarská investiční společnost, která v týdnu oznámila záměr prodat 25 mil. kusů preferenčních akcí ze svého portfolia. Nadále však hodlá navýšit svůj podíl kmenových akcií ze současných 7 % na celkových 17 %.
Bohužel je se zvyšováním podílu Kataru ve Volkswagenu spojený pokles likvidity na frankfurtské burze a vzhledem k nízkému podílu volných akcií hrozí vyřazení titulu z indexu DAX. Na české burze RM-SYSTÉM, kde se obchodují výhradně kmenové akcie, tedy ty s nárokem na rozhodování o společnosti, kopíroval kurz akcie pokles na německé burze. Titul oslabil na 2 525 Kč.


Roman Jandík
RM-SYSTÉM, česká burza cenných papírů a.s.

Další zprávy