RM-SYSTÉM»Události»AAA Auto už opět hlasitě mluví o expanzi

AAA Auto už opět hlasitě mluví o expanzi

10.11.2009 09:17
Firma se vrátila k zisku, Anthony Denny zvažuje výplatu dividendy Áčka budou nabízet jen 15 nejprodávanějších modelů na trhu

Více než půldruhého milionu eur, podle aktuálního kurzu přesně 41,6 milionu korun, vydělal letos největší prodejce ojetých aut v zemi, společnost AAA Auto. Vyplývá to ze zprávy, kterou firma včera vydala. Zhruba 23 milionů korun z této sumy činil čistý zisk firmy ve třetím čtvrtletí.

Po loňském roce, kdy za tři čtvrtletí firma skončila ve ztrátě převyšující 200 milionů korun, by se letos mohli akcionáři těšit na výplatu dividend, připouští šéf společnosti Anthony Denny.

„O vyplácení dividend bude rozhodovat valná hromada, uvidíme také, jaký bude hospodářský výsledek za celý rok 2009. Já jako většinový akcionář bych výplatu dividend samozřejmě přivítal, protože si od února 2008 nevyplácím žádné odměny. Nejdůležitější však vždy bude stabilita a profitabilita společnosti," uvedl včera Denny v on line diskusi na serveru iHNed.cz.

Denny drží zhruba 73 procent akcí AAA Auto. Ubylo deset poboček Dobrých výsledků v posledním čtvrtletí firma dosáhla snížením nákladů. Přestala totiž provozovat prodělečné pobočky, především v zahraničí. Během letoška firma zrušila čtyři pobočky v Maďarsku, dvě v Polsku, dvě na Slovensku, jednu v Rumunsku a jednu v Česku, v Táboře. Ze 35 poboček na začátku letošního roku tak počet svých zastoupení zredukovala na 25, a to jen v Česku a na Slovensku.

„Snížení je výsledkem restrukturalizace, která byla nastartována již v průběhu roku 2008, kdy jsme se rozhodli opustit zcela ztrátový polský trh, zmrazit naše fungování v Maďarsku a prodat většinový podíl v Rumunsku," vysvětlil šéf komunikace AAA Auto Vladan Crha.

Díky snížení počtu poboček klesly nejen náklady firmy, ale také její tržby. Zatímco loni za tři čtvrtletí síť autobazarů AAA Auto utržila více než 73 milionů eur, letos jen necelých 43 milionů.
Firma chce omezit i nabídku Pozitivní zisk ve druhém a třetím čtvrtletí vede firmu k úvahám o nových akvizicích, byť předešlá expanze byla ztrátová.

„Sledujeme několik lokalit v Česku i na Slovensku, výhledově nevylučujeme ani znovuotevření poboček v Maďarsku," uvedl Crha s tím, že prioritou firmy zůstává zisk. „K nějakým konkrétním krokům může reálně dojít nejdříve ve druhém čtvrtletí roku 2010 a zřejmě jen v jednom dvou případech," dodal.

Zvýšení zisku chce firma dosáhnout omezením prodeje jen na zhruba patnáct nejprodávanějších modelů vozů. Nejprodávanější jsou vozy značek Škoda, Ford, Volkswagen, Renault a Peugeot. Největší zájem je o malé vozy v ceně zhruba od sto do sto padesáti tisíc korun.

Dalším úspěšným segmentem jsou podle Crhy zánovní vozy.

„Podle našich analýz roste počet lidí, kteří si namísto nového automobilu pořizují zánovní auto nejvýše dva roky staré, s nízkým počtem najetých kilometrů, jehož cena je ale až o 30 procent nižší než cena nového vozu," uvedl Crha.

Kolik vozů firma za tři čtvrtletí prodala, Crha neuvedl. Za první letošní pololetí to bylo 19 874 ojetin, ve stejném období loňského roku však firma prodala 35 371 aut.

Akcie AAA Auto na pražské burze včera na výsledky firmy prakticky nereagovaly, během dne klesla jejich hodnota o 0,21 procenta na 13,99 koruny za akcii.

 

*************************************************************************************************

Situace AAA Auto

-42% činí meziroční pokles tržeb společnosti za třetí čtvrtletí.
zatímco loni firma AAA Auto utržila 73,6 milionu eur, letos jen 42,7 milionu eur.

 

41,6 milionu korun, čili 1,62 milionu eur činí čistý zisk AAA Auto za tři čtvrtletí. loni firma zakončila hospodaření za tři čtvrtletí ztrátou 8,1 milionu eur.

 

-29% činil letos pokles počtu poboček firmy. Na začátku roku jich bylo 35 v pěti zemích, nyní má firma AAA Auto 25 poboček v Česku a na Slovensku.

 

10.11.2009, Vladimír Kaláb, Hospodářské noviny

 


RM-SYSTÉM, česká burza cenných papírů a.s.