RM-SYSTÉM»Události»Šéf Erste: Z východní Evropy neutečeme

Šéf Erste: Z východní Evropy neutečeme

10.11.2009 09:13
Východoevropské země doženou západní Evropu během 25 let Treichl kárá ekonomy za neschopnost rozlišit Lotyšsko od Česka

Dvacet let po pádu berlínské zdi si šéf rakouské Erste Bank Andreas Treichl pochvaluje, že se střední a východní Evropě podařilo urazit velký kus cesty. „Fantasticky se vyvinulo bankovnictví pro drobnou klientelu a bude to tak pokračovat. Země regionu dosáhnou standardu západní Evropy během 20 až 25 let," řekl FT Treichl, obklopen výzdobou ve vánočním stylu.

Vídeňské sídlo banky se však nepřipravuje na vánoční veselí. Elfové v puntíkovaných kloboucích, kteří ve vestibulu sídla firmy rozdávali cukrovinky, vzdávali hold Světovému dnu spoření. Ačkoliv není dlouholetá hlava Erste Bank oděna do červené čepice s bambulí, využila příležitosti a poslala do světa zprávu o nutnosti úspor a opřela se do toxických aktiv.

„Pokud kapitál a vklady klientů pokryjí úvěry, nemusíte investovat ani euro do takových hloupostí. Vždy jsme kladli důraz na vklady a v době krize se ukázalo, že jdeme správným směrem," říká spokojeně Treichl a hrdě zmiňuje počet 17 milionů klientů, které má banka ve střední a východní Evropě.

Šéf Erste Bank je proslulý šťavnatými výroky na adresu toxických finančních aktiv, kvůli nimž je finanční krize tak vážná a hluboká. Preferuje proto „čisté" bankovnictví.

Přitom se ještě před několika měsíci zdálo, že úvěry ve střední a východní Evropě se pro Erste Bank a její rakouské rivaly stanou stejně tak toxickými, jako se to stalo americkým a západoevropským bankám. „Možná jsme se angažovali v rychlém růstu úvěrů, ale vše, co jsme dělali, mělo reálný základ. Financovali jsme skutečné lidi, produkty a společnosti. Neinvestovali jsme do žádných toxických svinstev," říká Treichl doslova.

Narušení finančních trhů uvrhlo východoevropské ekonomiky do chaosu. V ohrožení se v rakouských bankách ocitlo odhadem 200 miliard dolarů, což odpovídá 70 procentům hrubého domácího produktu země, a investoři proto zprvu poslali akcie bank ke dnu.

„Rakousko bylo považováno za rizikovou zemi, což však bylo přehnané," stěžuje si Treichl, který kárá ekonomy za to, že házejí ekonomiky regionu do jednoho pytle. „Sotva rozlišili Lotyšsko a Českou republiku," říká.

Banka, která nedávno oznámila nad očekávání dobré výsledky za třetí čtvrtletí, se i přes stále trvající rizika nehodlá ze střední a východní Evropy stáhnout. „Nemůžeme vzít nohy na ramena, jakmile přijde krize. Jsme tu proto, abychom naše klienty podpořili, když nastanou zlé časy," vysvětluje Treichl.

Zdráhá se však označit Vídeň za finanční centrum regionu a hovoří spíše o „středisku know-how". Rakousko pak považuje za součást střední a východní Evropy. „Jestliže je Česká republika střední Evropa, pak Vídeň, která leží východně od Prahy, je součástí regionu. Cítím se víc doma v Praze či Budapešti než ve Frankfurtu," uzavírá Treichl.

10.11.2009, Chris Bryant, Hospodářské noviny


RM-SYSTÉM, česká burza cenných papírů a.s.

Další zprávy