RM-SYSTÉM»Události»Zisk Volkswagenu klesl o 86 procent

Zisk Volkswagenu klesl o 86 procent

30.10.2009 09:44
Největší evropská automobilka Volkswagen (VW), majitel české Škody Auto, zaznamenala v uplynulém kvartále prudký propad zisku o 86 procent. Od července do září vykázala čistý zisk 172 milionů eur (zhruba 4,5 miliardy korun). O deset procent na 278 milionů eur klesly také tržby automobilky.

V západní Evropě, klíčovém trhu společnosti, se prodej od začátku roku meziročně snížil o 3,8 procenta na 2,2 milionů vozů. Celkově však západoevropský trh klesl o 6,6 procenta a podíl tohoto regionu na celkovém odbytu koncernu tak vzrostl ze 46,1 na 47,8 procenta.

„Ze státních programů na podporu prodeje měly prospěch značky VW a Škoda, kterým prodej v západní Evropě dokonce stoupl," poznamenává zpráva VW. Konkrétně jmenuje modely Golf, Tiguan, Škoda Fabia a Seat Ibiza. Západoevropští zákazníci měli rovněž zájem o Škodu Superb. VW se tak podařilo zvýšit podíl na západoevropském trhu od začátku roku na 21,1 procenta ve srovnání s 19,8 procenta koncem loňského září.

Za prvních devět měsíců automobilka po celém světě prodala 4,8 milionu vozů. Nejrychleji rostoucím evropským trhem bylo díky šrotovnému Německo, kde prodej celé skupiny vzrostl o 21 procent. Ještě lépe se VW dařilo v Číně, kde automobilka prodala přes milion vozů, což je nárůst o 37 procent.

 

30.10.2009, Jana Horká, Hosspodářské noviny


RM-SYSTÉM, česká burza cenných papírů a.s.

Další zprávy