RM-SYSTÉM»Události»Tatru čeká boj o přežití

Tatru čeká boj o přežití

26.10.2009 10:05
Firmu čekají dva těžké roky úspor, zavírání provozů a snižování nákladů

Kopřivnice - Těžce nemocného pacienta čekají nejméně dva roky náročné léčby.

Není zcela jisté, že ji přežije. Automobilka Tatra Kopřivnice bojuje s krizí, zadlužením a ztrátami způsobenými nízkým odbytem nákladních aut. Firmu, která již několik let šetří kde se dá a také propouští, čekají další úspory.

Vladimír Bail, zkušený krizový manažer, který uplatnil snižování nákladů a další ozdravná opatření například ve vítkovických hutích, je od začátku letošního září výkonným ředitelem Tatry a připravil dvouletý restrukturalizační plán na záchranu firmy.

Z prvních informací, které vedení firmy o tomto plánu sdělilo, vyplývá, že se bude opět škrtat, podnik se bude snažit prodat své dceřiné společnosti, rušit nevýkonné a zastaralé provozy a nakupovat některé díly, například i motory, u jiných výrobců. „Když můžeme kvalitní motor koupit za cenu o třicet procent nižší, než za jakou jej sami vyrábíme, řeknětemi, proč bychom to neměli udělat?" říká v rozhovoru pro MF DNES Vladimír Bail.

Vedení firmy nyní analyzuje situaci ve svých dceřiných společnostech a chystá se je nabídnout k prodeji. „Jestliže má automobilka části, které zcela zjevně nemusí být součástí firmy, pak je třeba s tím něco dělat - to ale neznamená, že by ty části zanikly nebo nám přestaly dodávat," vysvětluje své záměry Vladimír Bail.

Předák tatrováckých odborářů Pavel Baroň říká, že řadoví zaměstnanci ještě konkrétní plány dalších úspor neznají. „Nálada mezi lidmi není dobrá, šetří se všude a na všem, propouští se, nikdo tady pořádně neví, co jej čeká. Budoucnost je nejistá, mysleli jsme, že na jaře příštího roku už bude lépe a místo toho nás čekají minimálně další dva roky," říká odborář Pavel Baroň.

Potvrzuje to, co říkají i zaměstnanci automobilky. „Kdybych neměl brigádu, tak i s rodinou už několik měsíců živořím, protože chodím do práce pár dní v měsíci. Podobně je na tom většina lidí v Tatře," říká zaměstnanec montáže, který odmítl zveřejnit své jméno.

Někteří ze zaměstnanců Tatry vyčkávají, zda se firmě povede na jaře lépe, jiní se poohlížejí po práci jinde. Volných míst ve městě a okolí mnoho není, ale automobilka Hyundai v Nošovicích přijímá nové zaměstnance a je pravděpodobné, že mnozí z nich budou z Kopřivnice.

26.10.2009, Jaroslav Baďura, Regionální mutace| Mladá fronta DNES - severni Morava a Slezsko


RM-SYSTÉM, česká burza cenných papírů a.s.

Další zprávy