RM-SYSTÉM»Události»VW a Škoda rozjely naplno výrobu v Kaluze

VW a Škoda rozjely naplno výrobu v Kaluze

21.10.2009 10:29
V továrně v Kaluze se budou jako první vyrábět vozy Octavia a Tiguan V příštím roce by se měla výrobní kapacita zvýšit na 150 tisíc vozů

Německá automobilka Volkswagen (VW) včera slavnostně spustila plnou výrobu v ruském městě Kaluga. Jde o společnou investici koncernu VW a jeho české dcery Škoda Auto. Skončila tak doba, kdy se v tomto závodě jen montovalo ze součástek dovezených převážně z Česka. K montážní lince přibyla lisovna, svařovna a lakovna.

V Kaluze, která leží necelých 190 kilometrů jihozápadně od Moskvy, se budou zpočátku vyrábět vozy Škoda Octavia a VW Tiguan. Na jaře příštího roku k nim podle předsedy představenstva Škody Auto Reinharda Junga přibude Škoda Fabia a VW Polo. Výroba dalších modelů bude zahájena v říjnu roku 2010.

S 11měsíčním předstihem „Náš koncern zavedením kompletní výroby v Kaluze definitivně vkročil na ruský trh," řekl na včerejším zahájení výroby šéf VW Martin Winterkorn. Škoda a VW plánují v příštím roce navýšení výrobní kapacity na 150 tisíc vozů s tím, že v budoucnu nevylučují další rozšíření závodu. To však bude podle Junga záležet na konkrétním vývoji na trhu.

Společná investice VW a Škody Auto v Kaluze činí 570 milionů eur (téměř 1,5 miliardy korun). V rozšířené továrně by se měl zvýšit počet zaměstnanců. Zatímco nyní tu pracuje 1800 lidí, za rok by jich měly být už tři tisíce.

Zahájení plného výrobního cyklu, které proběhlo 11 měsíců před plánovaným termínem, se zúčastnil také ruský premiér Vladimir Putin. Za českou stranu do Kalugy přijel ministr zahraničí Jan Kohout.

„Jsme svědky velice příjemné slavnostní události, které předcházela tvrdá tříletá práce," prohlásil včera Putin. „Prakticky z nuly se podařilo postavit nové průmyslové centrum, které nabízí nová pracovní místa s lukrativními mzdami," dodal.

Putin ocenil úsilí odborníků z Německa a Česka. Pochválil i zaměstnance podniku, že vyrábějí kvalitní a cenově dostupná auta. Například Škoda Fabia s motorem o obsahu motoru 1,2 litru v Rusku stojí 380 tisíc rublů (225 tisíc korun).

Škoda Auto v Rusku prodala od ledna do září přes 25 tisíc aut, přičemž nejoblíbenějšími vozy Rusů z portfolia Škodovky jsou Fabia, Octavia Tour a Octavia. Prodejní cíl české značky pro tento rok je 35 tisíc vozů. Podle ředitele ruské divize Škody Auto Petra Janeby tržní podíl značky v Rusku stále roste. Letos se vyšplhal na 2,5 procenta z loňských 1,9 procenta.

V Rusku, ale i v celé Evropě je v současnosti situace na automobilovém trhu obtížná. Mírné oživení poptávky pociťuje koncern VW pouze ve Skandinávii. Reinhard Jung je však do budoucna optimistou. „Škoda přichází na trh se dvěma novými modely Yeti a Superb Combi. Doufáme, že tyto dva modely budou představovat důležitý impulz pro prodej," řekl Jung. Dodal, že vše ostatní je dnes obtížné odhadnout. Zejména poté, kdy již v evropských zemích vypršelo šrotovné.

VW chce polovinu Porsche Včera večer zároveň došlo ke změně v již dohodnuté fúzi Volkswagenu s Porsche. VW uvedl, že ve výrobci luxusních sportovních vozů převezme podíl 49,9 procenta místo původně plánovaných 42 procent. Za podíl zaplatí 3,9 miliardy eur (téměř 101 miliard korun). „Jednání s Porsche ukázala, že můžeme dosáhnout našich cílů rychleji, než se původně zdálo," řekl agentuře Bloomberg mluvčí VW Michael Brendel.

Koupě podílu je prvním krokem ve fúzi obou automobilek, která má být dokončena za dva roky. Prodejem podílu získá Porsche peníze na snížení svého dluhu, který přesahuje 10 miliard eur.

21.10.2009, Václav Lavička a Jana Horká, Hospodářské noviny


RM-SYSTÉM, česká burza cenných papírů a.s.

Další zprávy