RM-SYSTÉM»Události»ECM zůstane za letošní rok ve ztrátě, přiznal její šéf

ECM zůstane za letošní rok ve ztrátě, přiznal její šéf

21.10.2009 09:47
Podle šéfa developerské společnosti se na výsledcích společnosti podepíše zejména přeceňování portfolia.

„Neočekáváme kladný výsledek celoročního hospodaření," přiznal včera generální ředitel společnosti ECM Milan Janků. Přestože developer letos skončí ve ztrátě, Janků věří, že realitní trh se dostává z nejhoršího. Akcie na slova Janků z včerejšího on-line rozhovoru pro server patria. cz reagovaly prudkým poklesem. Později své ztráty ale vyrovnaly a zakončily obchodování o 0,5 procenta níže, na 353,6 koruny za akcii.

Hospodaření v příštích dvou čtvrtletích ovlivňuje zejména přeceňování portfolia firmy. Podle Janků se ale český realitní trh pomalu dostává z nejhoršího. „Nyní již nedochází k významnému poklesu cen nemovitostí," dodal Janků.

Ztráta ECM činila za letošní první pololetí 18,57 milionu eur (asi 471 milionů korun). V prvním pololetí loňského roku společnost prodělala 19,9 milionu eur.

Špatné výsledky firmy se odrazily i na hodnotě akcií developera. Ty se začaly prudce propadat na začátku loňského roku a od té doby ztrácí přes 70 procent své hodnoty. „Nebudeme usilovat o stažení akcií z pražské burzy. Za předpokladu zotavení trhu věřím v zotavení akcií ve střednědobém horizontu," prohlásil Janků.

Pozvolný růst cen nemovitostí očekává většinový vlastník ECM od roku 2011.

Trh komerčních a rezidenčních nemovitostí totiž podle Janků není přesycený, protože za posledních 18 měsíců se bytová a komerční výstavba významně propadla.

Developerskou společnost ECM Janků založil v roce 1991. Firmu v současnosti kontroluje prostřednictvím společnosti ECM Group. Společně se skupinou PPF vytvořil letos Janků realitní PPF ECM Holding. Portfolio ECM tvoří 21 projektů s celkovou plochou 610 tisíc metrů čtverečních. Mezi největší projekty firmy patří i kontroverzní soubor kancelářských budov na pražské Pankráci.

 

21.10.2009, Veronika Miškovská, Hospodářské noviny

 


RM-SYSTÉM, česká burza cenných papírů a.s.

Další zprávy