RM-SYSTÉM»Události»Vlastní jmění Orka rychle míří do záporu

Vlastní jmění Orka rychle míří do záporu

20.10.2009 10:51
Záporný majetek přibližuje developera ke krachu

Oložení mimořádné valné hromady společnosti Orco podle některých názorů komplikuje záchranu firmy. Problémem je to, že Orco pololetními výsledky přesáhlo v hodnotě kumulovaných ztrát 75 procent akciového kapitálu. Aby mohlo dál podnikat, potřebuje souhlas akcionářů. Firma ale říká, že vše urovná během prodloužené ochranné lhůty před věřiteli.

Mimořádná valná hromada Orka se nekoná. „Odložili jsme to, vzhledem k neaktuálnosti agendy valné hromady, nový termín s novým programem bude oznámen v dohledné době," uvedla mluvčí Orka Petra Zdenková. Podle ní má nyní firma na vyřešení nejzávažnějších potíží dalších šest měsíců. Podle analytiků se ale Orco rychle blíží k zápornému vlastnímu kapitálu. A to by mohlo znamenat krach firmy. „Záporný vlastní kapitál sice neznamená okamžitý konec, ale samozřejmě riziko zániku firmy se hodně zvyšuje," řekl analytik BH Securities Petr Hlinomaz. Jiní tvrdí, že brzký konec Orka ani tato zpráva neznamená. „Rychlý konec firmy je podle našeho názoru možný jen prostřednictvím valné hromady. Vzhledem k nedávným prodejům majetku má nyní firma dost peněz na běžný provoz," vysvětlil analytik České spořitelny Petr Bártek. Jeho kolega Patrick Vyroubal z Atlantik FT věří v záchranu Orka. „Stále čekám, že se Orco zachrání, ale hodnota pro akcionáře je nejistá kvůli potenciálnímu ředícímu efektu," upřesnil.

Nahrát Orku by mohlo to, že velká část vysokých ztrát jde na vrub přecenění nemovitostního portfolia. „Je naděje, že v případě zlepšení trhu dojde i k vyššímu ocenění portfolia, a tím i ziskům, které posunou kapitál do kladných hodnot," sdělil Hlinomaz.
Zástupci drobných akcionářů věří, že firmě může nyní pomoci jen prodloužená ochranná lhůta před věřiteli o dalších šest měsíců. Jak Luboš Smrčka z SOS Orco, tak Miroslav Kurka z investiční společnosti Prosperita prohlásili, že prodloužení ochranného režimu nad Orkem je nyní jediná možná cesta, jak z krize ven.

Budoucnost developera ale nevidí analytici dobře. „Náš názor na akcie Orka je stále negativní, očekáváme tedy oslabování akcií. Firma sama chtěla nabízet nové akcie za sedm eur, tedy pod současnou tržní cenou," konstatoval analytik Komerční banky Miroslav Adamkovič.

 

20.10.2009, Pavel Daniel, E15

 


RM-SYSTÉM, česká burza cenných papírů a.s.

Další zprávy