RM-SYSTÉM»Události»NWR příští rok možná zvýšit prodej uhlí

NWR příští rok možná zvýšit prodej uhlí

16.10.2009 10:18
Podle finančního ředitele těžební společnosti New World Resources (NWR), majitelky černouhelné firmy OKD, Marka Jelínka by společnost mohla příští rok navýšit své prodeje uhlí na 11,8 milionu tun.

Očekávaný prodej je ale stále menší než v předchozích letech, kdy dosahoval téměř 13 milionů tun. Jelínek agentuře zároveň potvrdil již dříve zmíněný lepší výhled letošního prodeje ve výši 11 milionů tun uhlí. „Důvodem je oživení ocelářské produkce, o kterém však lze těžko říci, zda je jen dočasné, nebo se jedná o opravdové oživení," uvedl Jelínek pro Bloomberg. Po celou první polovinu roku byly pro NWR podmínky na trhu těžké. Společnost se v prvním pololetí propadla do ztráty 41,1 milionu eur (1,1 miliardy korun) z meziročně srovnatelného zisku 189 milionů eur (4,9 miliardy Kč). Tržby společnosti meziročně klesly zhruba o polovinu na 484 milionů eur. „Prudký pokles výroby oceli ve střední Evropě vedl ke snížení poptávky po našem koksovatelném uhlí i koksu," uvedl v srpnu předseda představenstva NWR Mike Salamon.

NWR je přední těžební firmou ve střední Evropě a jednou z největších průmyslových skupin v Česku. Klíčový majetek NWR představuje černouhelná těžební společnost OKD.

 

16.10.2009, Hospodářské noviny


RM-SYSTÉM, česká burza cenných papírů a.s.