RM-SYSTÉM»Události»Finská Nokia překvapivě ztrácí

Finská Nokia překvapivě ztrácí

16.10.2009 10:16
Prodej mobilů ve světě se snižuje. Může za to recese, která omezila výdaje spotřebitelů.

Největší výrobce mobilních telefonů na světě Nokia Corp. se ve třetím čtvrtletí letošního roku nečekaně propadl do ztráty. Důvodem byly odpisy v síťové divizi.

Čistá ztráta finské společnosti činila 559 milionů eur (14,5 miliardy Kč) ve srovnání se ziskem 1,09 miliardy eur ve stejném období loňského roku. Tržby Nokie se propadly celkově o 20 procent na 9,81 miliardy eur.

Uvedla to společnost ve svém včerejším prohlášení.

Nokia byla kvůli obtížným podmínkám na trhu nucena ve čtvrtletí zaúčtovat kvůli síťové divizi Nokia Siemens Networks (NSN) mimořádné odpisy 908 milionů eur.

NSN je společným podnikem s firmou Siemens a vznikla v roce 2007. Bez mimořádných odpisů zisk na akcii klesl na 0,17 eura z 0,33 eura loni. Výsledky tak překonaly odhady analytiků, kteří čekali zisk 0,14 eura na akcii.

Nokia však současně dodala, že výhled dalšího vývoje globálního trhu s mobilními telefony se zlepšil. Za celý letošní rok očekává pokles prodeje telefonů o sedm procent, původně přitom odhadovala snížení prodeje o deset procent. Nokia rovněž zlepšila odhad vývoje trhu s mobilní infrastrukturou, kde čeká propad o pět procent místo deseti procent.

Společnost si i ve třetím čtvrtletí udržela první pozici v globálním prodeji mobilů. Její podíl na trhu činil 38 procent, stejně jako ve druhém čtvrtletí.

Nokia však výrazně ztrácí na trhu s chytrými telefony, kde její podíl klesl na 35 procent z 41 procent v předchozím čtvrtletí. Na trhu chytrých telefonů jsou silnou konkurencí firmy Apple a RIM.

Akcie Nokie nejprve okamžitě po výsledkové zprávě stouply o tři procenta. Později však obrátily směr a začaly klesat. Hodinu po poledni ztrácely 7,8 procenta, napsaly agentury AP a Reuters.

Prodej mobilních telefonů se v letošním roce snižuje. Může za to ekonomická recese, která omezila výdaje spotřebitelů v rozvinutých i rozvíjejících se zemích.

Podle výzkumné společnosti Gartner se celosvětový prodej mobilních telefonů ve druhém čtvrtletí snížil o šest procent.

 

16.10.2009, Lidové noviny


RM-SYSTÉM, česká burza cenných papírů a.s.

Další zprávy