RM-SYSTÉM»Události»ČEZ je 100% vlastníkem rumunských společností

ČEZ je 100% vlastníkem rumunských společností

09.10.2009 15:39
Energetická společnost ČEZ se dohodla s rumunskou společností Electrica SA na odkoupení 19% podílů v rumunských společnostech ČEZ Distributie a ČEZ Vanzare za 145,36 mil. EUR.

Jednání probíhala od června na základě uplatnění nákupní opce, která byla dohodnuta v privatizační smlouvě při koupi 51% podílu v Electrica Oltenia, kterou ČEZ úspěšně převzal v roce 2005 a která později podle pravidel Evropské unie jako první ze všech rumunských distribučních společností provedla dle unbudling, tj. oddělení prodeje elektřiny od její distribuce, právě vznikem společností ČEZ Vanzare a ČEZ Distributie.

Po úspěšných transakcí se společnostmi Fondul Proprietata (transakce byla ukončena minulý týden, ČEZ od tohoto subjektu koupil 30% podíly v obou společnostech) a Electrica tak Skupina ČEZ v obou společnostech vlastní 100% podíl.

ČEZ působí v Rumunsku od roku 2005, kdy vyhrál privatizační tendr na 51% podíl v největším rumunském distributorovi elektřiny Electrica Oltenia. Posílení fungování Skupiny ČEZ narumunském trhu došlo zejména v loňském roce, když vyhrála tendr na strategického partnera pro modernizaci stávající elektrárny a výstavbu nové paroplynové elektrárny v Galati a zároveň se stala s podílem 9,15 % jedním z investorů společného podniku, který se zabývá projektem výstavby 3. a 4. bloku jaderné elektrárny Černavoda.

Skupina ČEZ v zemí staví také největší větrnou elektrárnu v Evropě - větrný park Fantanele a Cogealac dosáhne 600 MW instalovaného výkonu. Skupina ČEZ do jeho výstavby investuje cca 1,1 miliardy EUR.


RM-SYSTÉM, česká burza cenných papírů a.s.

Další zprávy