RM-SYSTÉM»Události»Orco slaví dílčí úspěch. Akcie posilují

Orco slaví dílčí úspěch. Akcie posilují

09.10.2009 10:29
Orco získalo prostředky na financování projektů ve Varšavě a Budapešti, analytici vidí včerejší 15procentní růst akcií orca jako přehnaný

Akcie developerské společnosti Orco nechaly včera za zády všechny ostatní firmy z pražské burzy. Za jediný den na nich šlo vydělat více než sedmnáct procent. Nakonec posílily o 15,5 procenta na 225 korun za jednu. Na burze v Budapešti s nimi bylo dokonce kvůli přehnanému růstu ceny přerušeno obchodování.

Za všechno mohla zpráva, že se zadluženému Orcu povedl alespoň dílčí úspěch týkající se financování firmy. Orcu se podařilo získat hotovost ve výši 3,7 milionu eur (více než 95 milionů korun), a zajistit si tak zdroje na financování klíčových projektů v Budapešti a Varšavě.

Dohromady Orco dluží 1,5 miliardy eur (38,6 miliardy korun). Z toho přibližně třetinu představuje hodnota dluhopisů, na jejichž splácení se zatím nedaří firmě dohodnout.

„Včerejší úspěch je tak pro cenu akcií jen mírně pozitivní signál. Překvapil nanejvýš ty, kteří nepočítali, že by Orco vůbec nějaké dobré zprávy zveřejnilo," myslí si analytik České spořitelny Petr Bártek.

Proč tedy akcie Orca vylétly tak prudce vzhůru? „Nakupovali je investoři, kteří si prostě řekli: Buď to firma přežije a já na akciích nakonec vydělám několikanásobek, nebo o všechno přijdu," říká hlavní makléř BH Securities Bohumil Pavlica.

Kurz akcií Orca se ovšem prudce měnil již v minulých dnech. Naposledy to byl strmý pád v den, kdy firma oznámila, že se nedohodla s držiteli dluhopisů na restrukturalizaci dluhu. To se psalo datum 24. září.

Včera pak Orco uvedlo, že dosáhlo dohody o výměně dluhu za akcie v rámci Orco Germany, má jisté zdroje na financování projektů v Maďarsku a Polsku a prodalo za 3,7 milionu komerční nemovitosti ve Varšavě.

Prodeje této nové komerční nemovitosti o ploše 4000 metrů čtverečních by měla být údajně dokončena ještě v prosinci letošního roku. V rámci Orco Germany pak dosáhl developer klíčové dohody o výměně dluhu za akcie v objemu 17,59 milionu eur, což je podle vedení společnosti prvním krokem k širší finanční a provozní restrukturalizaci Orco Germany.

Pro divizi Hospitality Invest, která ve střední a východní Evropě spravuje 12 hotelů, se Orcu podařilo dohodou s financující bankou získat tranši úvěru v objemu 7,7 milionu eur do celkového objemu refinancování ve výši 81,9 milionu eur. Další dohodu uzavřelo Orco již minulý týden s bankou Unicredit, která umožní financovat dokončení dvou klíčových projektů developera v Budapešti. Těmi jsou Vácil a Paris Department Store. Podle vedení Orca rovněž postoupila jednání o podobném finančním zajištění projektu Zlota tower ve Varšavě. Pro další existenci firmy však budou přesto klíčová jednání s držiteli dluhopisů.

 

Ti, kdo nakupovali akcie orca, si řekli: Buď vyděláme několikrát tolik, nebo přijdeme o všechno. bOhumIl pavlIca, hlavní makléř BH Securities

 

9.10.2009, Jan Sochor a Libor Akrman, Hospodářské noviny


RM-SYSTÉM, česká burza cenných papírů a.s.

Další zprávy