RM-SYSTÉM»Události»Orco se do listopadu s věřiteli nedohodne

Orco se do listopadu s věřiteli nedohodne

06.10.2009 09:10
Zatím se podle analytiků nejedná o krach firmy, ale spíše o krach dohody s Colony Capital

Šance na záchranu developerské společnosti Orco spadly na minimum. Šéf společnosti Jean-François Ott totiž v rozhovoru pro agenturu Reuters řekl, že dohoda s držiteli dluhopisů ohledně restrukturalizace dluhu firmy nebude pravděpodobně uzavřena do konce listopadu. Tehdy vyprší dohoda mezi Orkem a Colony Capital o navýšení kapitálu Orka.

Analytici ale poslední události nehodnotí černě. Colony Capital podmínila investici ve výši až 80 milionů eur do Orka úspěšnou restrukturalizací dluhopisů. Krach firmy to ale podle analytiků zatím není. „Nejde o krach firmy, ale spíše o krach dohody s Colony Capital. Otázka krachu firmy bude jedním z témat valné hromady akcionářů v říjnu, kde bude třeba schválit pokračování činnosti Orka. Stačí přitom dvacet pět procent hlasů, aby byla společnost poslána do likvidace," konstatoval analytik Komerční banky Miroslav Adamkovič.

„Dohoda může být i později, komplikací je jen riziko, že Colony Capital nenavýší kapitál Orka. To tak musí získat kapitál od jiného investora či stávajících akcionářů. Myslím, že méně než polovina bude mít zájem nové akcie upsat," říká analytik Atlantiku FT Patrick Vyroubal.

Do hry se tak dostává návrh generálního ředitele Jeana-Françoise Otta o tom, že v případě nenaplnění dohody s Colony Capital vypíše kvůli 77 milionům eur pro kapitál firmy novou emisi akcií v ceně sedm eur za jeden kus. Podle analytika České spořitelny Petra Bártka ale nyní firmě pomůže spíše prodloužení soudní ochrany. Osudová dohoda s majiteli dluhopisů není problém ani podle mluvčí firmy Petry Zdenkové. „Nedá se jednoznačně specifikovat, kdo jsou majitelé dluhopisů, jde o různorodé skupiny. Orco má i nadále své zákazníky, kterým je schopné nabídnout vysoce kvalitní služby," řekla Zdenková E15. Stávající postup firmy schvaluje analytik BH Securities Petr Hlinomaz.

„Pravděpodobnost, že se trh do šesti měsíců zase více zotaví, že přecenění portfolia nemovitostí se otočí směrem vzhůru, je vysoká," řekl Hlinomaz. Analytici ale říkají, že investor je nyní odkázán spíše na víru v postup společnosti a její budoucnost, což jinými slovy znamená počítat s vyšší rizikovou prémií.

 

**********************************************

Orco dluží bankám 19 miliard korun Orco Property Group dluží dvanácti bankám dohromady zhruba 19 miliard korun. Z dat, která sestavil server Týden.cz, dále vyplývá, že celkové závazky dosahují zhruba 50 miliard korun. Největším věřitelem Orka je britská Royal Bank of Scotland, jejíž půjčky dosáhly 304,9 milionu eur. Dalších 150 milionů eur dluží firma německé EuroHypo. Mezi věřiteli je i ČSOB a KBC Bank, které od roku 2007 své pohledávky navýšily z 50 milionů na 94,6 milionu eur.

 

6.10.2009, Pavel Daniel, E15

 


RM-SYSTÉM, česká burza cenných papírů a.s.

Další zprávy