RM-SYSTÉM»Události»NWR odkoupí plánovanou část dluhopisů

NWR odkoupí plánovanou část dluhopisů

05.10.2009 10:57
Těžební společnost NWR, jejímž spolumajitelem je finančník Zdeněk Bakala, oznámila výsledky nabídky odkupu svých dluhopisů se splatností do roku 2015, kterou firma učinila před necelými dvěma týdny. NWR odkoupí své vlastní dluhopisy v celkové hodnotě 35,44 milionů eur, když maximální hodnota odkupu mohla být 45 milionů eur.

Analytici vyzdvihují fakt, že společnost tímto krokem ukázala, že se dostala z nejhoršího ven a může si dovolit vydat hotovost na snížení svého dluhu, ale nečekají, že by se kvůli tomu mohly zvýšit ceny akcií firmy. „Akcie na tento signál, že firma může utratit efektivně hotovost, už reagovaly při oznámení plánu, nyní výraznější reakci nečekám," konstatuje analytik Atlantik FT Petr Novák. Podle analytika České spořitelny Petra Bártka však není třeba přeceňovat odkup dluhopisů. „Firma měla nadbytek hotovosti pro případ, že se trh s uhlím bude dále zhoršovat, nyní část peněz použila na odkup dluhu s diskontem vůči jeho nominální hodnotě," řekl Bártek.

Pozitivní ale podle něj je, že tím firma naznačuje lepší výhled hospodaření. Podle analytika UniCredit Bank Dušana Jalového se dá dokonce říci, že ne vše zůstává stejné. Zadlužení NWR je totiž podle Jalového stále vysoké. Marek Hatlapatka ze Cyrrusu ale říká, že důvodem odkupu dluhopisů je zlepšení struktury dluhu s cílem snížit budoucí úrokové zatížení firmy. „Dluhopisy se splatností v roce 2015 nesou úrok 7,38 procenta a patří k nejdražší části dluhu, který NWR momentálně má," uvádí Hatlapatka.

 

2.10.2009, Pavel Daniel, E15

 


RM-SYSTÉM, česká burza cenných papírů a.s.