RM-SYSTÉM»Události»Orco chce víc peněz z burzy

Orco chce víc peněz z burzy

05.10.2009 10:45
Peníze z vydaných akcií by Orco použilo na financování rozjetých projektů a na investice.

Developerská společnost Orco Property Group, která se potýká s velkými problémy se splácením dluhů, zvažuje vydání nových akcií. Výnos chce použít na investice a financování projektů, které kvůli krizi nabraly zpoždění.

„Seriózně o takovém kroku uvažujeme. Registrujeme zájem u části našich akcionářů investovat do společnosti více peněz," cituje agentura Bloomberg generálního ředitele firmy Jeana-Francoise Otta. Podle mluvčí firmy Petry Zdeňkové by tyto peníze nebyly použity na splácení dluhů. „Na vydání akcií je vhodná doba, poptávka se zase začíná zvedat," tvrdí Zdeňková s tím, že Orco se v žádném případě neobává, že by se nové akcie neprodaly.

Podle ní to, že má firma problémy s dluhy, neznamená, že by její byznys „umřel". Za posledních šest měsíců jsme v Česku prodali 120 bytů a pronajímáme 1500 až 2000 metrů čtverečních měsíčně," tvrdí.

Analytik společnosti Atlantik FT Patrick Vyroubal se ale domnívá, že skutečnou poptávku po případných nových akciích bude firma v příštích týdnech teprve zjišťovat. „Úpis nových akcií prozatím vidíme jako teoretickou možnost," uvedl Vyroubal v reakci na čtvrteční zprávu. „Případné navýšení kapitálu bychom viděli jako pravděpodobné teprve poté, až bude úspěšně dokončena restrukturalizace dluhu Orca," dodal Vyroubal.

Majitelé dluhopisů firmy minulý týden odmítli návrh na restrukturalizaci dluhu, který jim vedení Orca předložilo. „Na nový návrh máme podle zákona šest měsíců. V této fázi je předčasné hovořit o tom, jak bude nabídka vypadat," říká Zdeňková.

„V tuto chvíli nemůžeme potvrdit načasování kroků, ale v jednání je několik možností včetně prodloužení splatnosti stávajících dluhopisů," uvedl šéf Orca Ott.
Na pražské burze bylo při čtvrtečním obchodování Orco společně s Erste Bank neztrátovějším titulem. Jeho akcie oslabily o 1,5 procenta na 194 korun.

Jedné z největších stavitelských firem ve střední Evropě navíc minulý týden skončila soudní ochrana před věřiteli, o kterou zažádala letos na jaře v Paříži. Orco před týdnem požádalo o prodloužení ochrany o dalšího půl roku. „Jde ale jen o formalitu, ochrana před věřiteli se prodlužuje automaticky po podání žádosti," uvedla Zdeňková.

Orco současně už několik měsíců jedná s americkou společností Colony Capital o kapitálové investici 80 milionů eur (asi 2,03 miliardy korun). Ott k tomu říká: „Situace není růžová. Stále máme problémy s bankovním profinancováním, většinu dluhů s bankami jsme však již projednali," dodal.

Orco v prvním pololetí prohloubilo meziročně ztrátu čtrnáctkrát na 199,9 milionu eur (zhruba pět miliard korun) ze 14 milionů eur před rokem.

 

2.10.2009, Jan Sochor, Hospodářské noviny


RM-SYSTÉM, česká burza cenných papírů a.s.

Další zprávy