RM-SYSTÉM»Události»Akcionáři Orka radí delší ochranu firmy

Akcionáři Orka radí delší ochranu firmy

01.10.2009 10:01
Tento krok má přinést více času na restrukturalizaci

Praha Více běžných dluhopisů a využít prodlouženou dobu ochrany před věřiteli k nalezení konsenzu s věřiteli. To jsou rady akcionářů, které mají zachránit Orco před totálním bankrotem. Plán záchrany může projít už 20. října, kdy developer pořádá mimořádnou valnou hromadu.

Akcionáři firmy vidí jedinou možnou cestu k záchraně Orka v prodloužení ochranné lhůty před věřiteli o dalších šest měsíců. „Myslíme si, že je to v zájmu akcionářů i věřitelů, získá se tak další čas na projednání celého restrukturalizačního plánu," řekl Miroslav Kurka, šéf investiční společnosti Prosperita, která má v Orku podíl přes pět procent.

I zástupce minoritních akcionářů, šéf sdružení SOS Orco Luboš Smrčka, přikládá prodloužení ochranného režimu nad Orkem velký význam. „Jestliže má být nějaká šance, aby přežilo, pak je to soudní ochrana. Ale uplynulých šest měsíců bylo Waterloo, jeden neúspěch za druhým," uvedl Smrčka. Podle něj mnoho drobných akcionářů využilo krátkého období relativně vyšších cen akcií Orka a prodali své podíly. „Já osobně si svůj podíl zatím ponechávám," sdělil Smrčka.

„Prodloužení ochrany potvrzuje ale nadále velmi složitou situaci společnosti, které se prakticky nepodařilo vyřešit tíživou situaci s věřiteli," myslí si analytik Capital Partners Jiří Zendulka. Kritickou chvíli si firma vybrala neschválením restrukturalizace dluhopisů. „Hlasování držitelů dluhopisů nás zklamalo, protože narušilo připravenou záchrannou koncepci," upřesnil Miroslav Kurka. Podle něj je to ale proto, že dluhopisové fondy nemohou do svého portfolia přijímat akcie. A těmi měla být nahrazena část dluhopisů. „Je potřeba, aby Orco nabídlo větší podíl v běžných dluhopisech, protože o hybridní formy je mezi stávajícími věřiteli mnohem menší zájem," navrhuje cestu k rozmotání problému analytik Cyrrusu Ondřej Moravanský.

„Probíhat budou další jednání s věřiteli, držitelé dluhopisů teď mají nabídku prodloužit splatnost obligací do roku 2019 nebo umazat část dluhu, což se jim samozřejmě nelíbí, a tak bude rozhodovat vyjednávací schopnost," vypočítává Patrick Vyroubal. A dodává, že v zájmu všech stran je pokračování Orka v činnosti.

 

1.10.2009, Pavel Daniel, E15


RM-SYSTÉM, česká burza cenných papírů a.s.

Další zprávy