RM-SYSTÉM»Události»Orco je nejblíže krachu v historii

Orco je nejblíže krachu v historii

30.09.2009 10:26
Firma nepřesvědčila věřitele, aby přistoupili k restrukturalizaci pohledávek

Boj o přežití problémy sužované developerské společnosti Orco Property dostal další ránu. Firma totiž na valné hromadě držitelů dluhopisů nepřesvědčila věřitele, aby přistoupili k restrukturalizaci pohledávek. Ke schválení nedostala souhlas dvou třetin držitelů obligací.

Zamítnutí nového restrukturalizačního plánu developerské společnosti Orco majiteli jejích dluhopisů se přeneslo i na akciové trhy.

Akcie Orco Property zahájily páteční obchodování na pražské burze propadem o 12,3 procenta na 200 korun, na burze v Budapešti s nimi dokonce pozastavili obchodování. Na pražské burze nakonec akcie Orka mírně svou denní ztrátu korigovaly a zakončily páteční seanci propadem 9,5 procenta na 202,8 koruny za akcii.

Společnost nyní vidí určitou naději v prodloužení soudní ochrany před věřiteli, o které hodlá požádat. Orku totiž právě skončila půlroční soudní ochrana před věřiteli, v níž je od března. Orco podle svého šéfa Jeana-Françoise Otta připraví nový návrh na restrukturalizaci dluhu. Uvedl, že firma bude jednat s jednotlivými držiteli dluhopisů a že bude prodloužena soudní ochrana před věřiteli.

„Management společnosti se již dříve vyjádřil, že tato ochrana může být prodloužena o několik týdnů. My se nicméně domníváme, že by soudní ochrana mohla být prodloužena o další půlrok. Důvodem prodloužení je stále probíhající restrukturalizace společnosti," uvedl analytik Atlantiku Petr Novák. „Administrátor, který nám byl určen pařížským obchodním soudem, požádal u totožného soudu o prodloužení právní ochrany, takže ochrana i nadále probíhá. Vzhledem k hotovosti 67 milionů eur (zhruba 1,7 miliardy korun), kterou Orco Property Group disponuje, soud nemá důvod žádosti nevyhovět. Jde víceméně o formalitu," uvedla pro E15 mluvčí Orka Petra Zdeňková.

Orco se podle ní i nadále soustředí „na to hlavní, a sice na svůj restrukturalizační plán, na své stávající i budoucí akcionáře a na své obchodní partnery". Podle nového restrukturalizačního plánu měli majitelé dluhopisů získat výměnou za původní dluhopisy v hodnotě 411 milionů eur nové dluhopisy a akcie, které by však představovaly jen 65,7 procenta nominální hodnoty dluhopisů při uzavírací ceně z 21. září.

Společnost Orco sice nadále jedná s americkou společností Colony Capital o kapitálové investici osmdesáti milionů eur. Záměr je však kvůli odmítnutí nového restrukturalizačního plánu výrazně ohrožen. Kapitálová injekce totiž hodně závisela právě na příznivém výsledku jednání o restrukturalizaci, tedy i na souhlasu držitelů dluhopisů.

 

30.9.2009, Tomáš Králíček, E15


RM-SYSTÉM, česká burza cenných papírů a.s.

Další zprávy