RM-SYSTÉM»Události»Skupina ČEZ odkoupila část minoritních podílů ve svých rumunských společnostech

Skupina ČEZ odkoupila část minoritních podílů ve svých rumunských společnostech

29.09.2009 09:41
Energetická společnost ČEZ se dohodla s rumunským Fondul Proprietatea na odkoupení 30% podílů v rumunských společnostech ČEZ Distributie a ČEZ Vanzare za 229,6 mil. EUR.

Jednání probíhala od června na základě uplatnění nákupní opce, která byla dohodnuta v privatizační smlouvě při koupi 51% podílu v Electrica Oltenia, kterou ČEZ úspěšně převzal v roce 2005 a která později podle pravidel Evropské unie jako první ze všech rumunských distribučních společností provedla unbudling, tj. oddělení prodeje elektřiny od její distribuce, právě vznikem společností ČEZ Vanzare a ČEZ Distributie.

ČEZ tak nyní v obou společnostech vlastní cca 81% podíl. Jednání o odkoupení dalších minoritních podílů pokračují s jejich dalším vlastníkem, společností Electrica S.A. Ukončení těchto jednání je očekáváno na začátku října tohoto roku a ČEZ se po jejich úspěšném vypořádání stane 100% vlastníkem obou zmiňovaných společností.

ČEZ působí v Rumunsku od roku 2005, kdy vyhrál privatizační tendr na 51% podíl v největším rumunském distributorovi elektřiny Electrica Oltenia. Posílení fungování Skupiny ČEZ na rumunském trhu došlo zejména v loňském roce, když vyhrála tendr na strategického partnera pro modernizaci stávající elektrárny a výstavbu nové paroplynové elektrárny v Galati a zároveň se stala s podílem 9,15 % jedním z investorů společného podniku, který se zabývá projektem výstavby 3. a 4. bloku jaderné elektrárny Černavoda.

Skupina ČEZ v zemí staví také největší větrnou elektrárnu v Evropě - větrný park Fontanele a Cogealac dosáhne 600 MW instalovaného výkonu. Skupina ČEZ do jeho výstavby investuje cca 1,1 miliardy EUR.


RM-SYSTÉM, česká burza cenných papírů a.s.

Další zprávy