RM-SYSTÉM»Události»Na akciích Tatry se dalo za tři dny vydělat až 140 %

Na akciích Tatry se dalo za tři dny vydělat až 140 %

25.09.2009 17:57
Česká burza se v minulém týdnu obešla bez výraznějších impulzů. Po prudkém růstu akciových trhů, který vyvrcholil v průběhu srpna, je září spíše ve znamení očekávání dalšího vývoje. Rozproudit trhy by mohly až hospodářské výsledky společností za třetí kvartál. Sezóna začne v USA v průběhu října.

Akcie Tatry posilují na burze RM-SYSTÉM

Na trhu se však obchodují firmy, které vybočily ze skupiny stagnujících akciových titulů. Na české burze RM-SYSTÉM vzbuzovalo největší vzrušení obchodování s akciemi kopřivnické Tatry. Na akciích této automobilky zmítané hospodářskými problémy se dalo během tří dnů vydělat až neuvěřitelných 140 %. Investoři extrémně pozitivně vyhodnotili oznámenou spolupráci s americkou společností Navistar Defense (více čtěte zde) a titul zažil raketový růst, který je neobvyklý i v této době rozkolísaných trhů. S firmou Navistar by Tatra měla spolupracovat na výrobě nové řady terénních nákladních automobilů. Spolupráce by jí měla rovněž ulehčit vstup na americký trh a snížit náklady na materiál.
Zpráva to je bezesporu pozitivní, ale žádná konkrétní objednávka prozatím představena nebyla a optimismus opodstatňující takový nárůst kurzu akcie, byl v tomto případě přehnaný. Pro doplnění lze podotknout, že v prvním pololetí letošního Tatra vyrobila pouze 415 vozů, což je pokles o 56%. Tržby společnosti klesly o 46 % na 2,185 mld. Kč a Tatra stále propouští zaměstnance.
I přes částečnou korekci prudkého nárůstu dokázaly akcie během týdne zhodnotit o 57,6 % a uzavřít na hodnotě 197 Kč.

ArcelorMittal přidává 26 %

Poměrně slušné zhodnocení zaznamenaly v týdnu i akcie ArcelorMittal Ostrava, které uzavřely silnější o 26 % na hodnotě 3 250 Kč. Vedení firmy oznámilo, že má dostatek zakázek, aby se ocelárny mohly vrátit k plné výrobní kapacitě možná již v průběhu listopadu.


Roman Jandík
RM-SYSTÉM, česká burza cenných papírů a.s.

Další zprávy