RM-SYSTÉM»Události»Kopřivnická Tatra je stále na dně

Kopřivnická Tatra je stále na dně

25.09.2009 09:42
Automobilka bude letos zřejmě znovu propouštět, výpověď má dostat až 850 lidí, výplaty už dává nadvakrát.

K historickému minimu za posledních 20 let, co se počtu zaměstnanců týče, se rychle blíží kopřivnická automobilka Tatra.
Z loňských téměř 4500 zaměstnanců by mohla na konci roku mít přibližně až o 2300 lidí méně. Důvodem je krize, kvůli níž letos Tatra plánuje vyrobit pouze 1288 vozů.

Ve druhém pololetí letošního roku má Tatra dát výpověď až 850 lidem.
„Možná bude mít méně, možná více. Možné je obojí," odpověděl na dotaz, zda je 2200 zaměstnanců na konci roku správné číslo, generální ředitel Ronald Adams a pokračoval: „V současné době analyzujeme úroveň zaměstnanosti v porovnání s objemem zakázek a ředitel Bail na základě této analýzy rozhodne, kolik zaměstnanců budeme potřebovat. Takže to číslo 2200 je skutečně jen odhad." Adams ale nezakrýval, že pokud dojde k zeštíhlení, bude se zřejmě jednat o jednorázové propouštění. „Je vždycky lepší, když lidé vědí hned, kdo zůstane a kdo půjde."

Kolik peněz Tatra měsíčně ušetří, pokud se dostane až na číslo 2200 zaměstnanců, Adams přesně nevěděl. „Když si vezmete průměrný plat 22 tisíc plus odvody na sociální a zdravotní pojištění a násobíte to pěti nebo sedmi sty, tak vidíte, že je možné dosáhnout významných úspor," poznamenal předseda představenstva společnosti.

Podle něj souvisí počty výpovědí s objemem zakázek, a to nejen pro letošní, ale především příští rok. „Musíme si uvědomit, že i potvrzený kontrakt může být zrušen," avizoval Adams a upozornil na jeden zrušený kontrakt z loňského roku. „Zákazník je neodebral a auta nám tady zůstala trčet. Nyní máme v zásobách 200 vozů a potřebujeme je nutně prodat," vysvětlil s tím, že poslední, měsíc starý plán pro letošní rok hovoří o 1288 vyrobených vozech.

„Situace se ale stále mění, v tomto složitém období je nemožné dívat se třeba tři měsíce dopředu," doplnil generální ředitel, který uvedl, že nyní je příliš brzo hovořit o zakázkách pro příští rok.

„Náš odhad činí tisíc vozů, z toho potvrzených objednávek je sto vozů a sto asambláží," řekl.
Aby si Tatra ulevila, začala v tomto měsíci vyplácet mzdy nadvakrát. Přibližně v polovině září dostali lidé dvě třetiny platu, zbytek jim firma odešle na účty do konce měsíce.

„Může se to kdykoliv změnit, nebo to tak může i zůstat. Ve Spojených státech například je zcela výjimečné, aby zaměstnanci dostávali plat jednou měsíčně. Dostávají dvakrát do měsíce nebo daleko častěji jednou týdně. A všechno se to dělá proto, aby firmy dosáhly plynulejšího cash flow," vysvětlil Adams.

S rozdělením výplat na dvě části souhlasily pro tento měsíc i odbory.
„Tak ono to bylo avizováno už od března nebo dubna, nakonec k tomu došlo až teď," řekl předseda odborů v Tatře Pavel Baroň. Myslí si, že mzdy nadvakrát budou lidé v automobilce dostávat i nadále.

„V říjnu určitě, ale zřejmě až do konce roku," naznačil. Zároveň netajil, že situaci v Tatře považuje za velmi špatnou. „Intenzivně jednáme o celém balíku opatření, a dokud se nedohodneme, tak o tom nechci zatím mluvit," poukázal Baroň a také upozornil, že odbory chtějí zachránit práci pro co největší počet zaměstnanců.

 

25.9.2009, Pavel Karban, Regionální mutace| Právo - Severní Morava


RM-SYSTÉM, česká burza cenných papírů a.s.

Další zprávy