RM-SYSTÉM»Události»Věřitelé nedali Orcu šanci a zamítli plán na jeho restrukturalizaci

Věřitelé nedali Orcu šanci a zamítli plán na jeho restrukturalizaci

25.09.2009 09:38
Výsledek je pro Orco pohromou. Nyní je jedinou jeho nadějí prodloužení soudní ochrany před věřiteli.

Developerská společnost Orco včera nepřesvědčila své věřitele, aby přistoupili na restrukturalizaci svých pohledávek. Budoucnost společnosti se tak stává nejistou.

„Při hlasování na jednání držitelů obligací nebylo dosaženo potřebného dvoutřetinového souhlasu," řekl HN po skončení viceprezident společnosti pro Českou republiku Aleš Votruba.
Orco přitom věřitelům nabízelo lepší podmínky než dříve.

Jednání, které se konalo v Paříži, trvalo zhruba 11 hodin. Výsledek je pro Orco pohromou. Věřitelé nepřistoupili na výměnu dosavadních obligací za nové s nižší hodnotou a akcie společnosti.

Podle Votruby budou žádat o prodloužení dosavadní ochrany před věřiteli. Ta vyprší právě dnes. Společnost ji totiž získala přesně před šesti měsící. Navíc se pomalu rozplývá naděje na vstup kapitálu od společnosti Colony Capital, která chtěla výměnou za zhruba třicetiprocentní podíl ve firmě investovat až 80 milionů eur (přes dvě miliardy korun). Podmínkou ale měla být právě dohoda s věřiteli.

Majitelé obligací ovládají dluh ve výši 411 milionů eur (přes deset miliard korun), jehož splácení je nyní nad síly společnosti, kterou tvrdě zasáhla finanční krize. Ceny projektů se propadly stejně tak jako jejich prodeje. Většinu projektů přitom developer stavěl na dluh.

Firma ale nemá problém jen s majiteli obligací. Její celkové dluhy totiž činí přes 1,5 miliardy eur (36,3 miliardy Kč). Takový dluh nemusí vyřešit ani šéfem firmy Jeanem-Françoisem Ottem avizovaný prodej majetku.

Orco v 1. pololetí prohloubilo meziročně ztrátu 14násobně na 199,9 milionu eur (zhruba pět miliard Kč) ze 14 milionů eur před rokem. Dluhy Orca se nyní pohybují kolem 1,6 miliardy eur.

 

25.9.2009, Roman Šitner, Hospodářské noviny

 


RM-SYSTÉM, česká burza cenných papírů a.s.

Další zprávy