RM-SYSTÉM»Události»Orco vyšlo vstříc držitelům dluhopisů

Orco vyšlo vstříc držitelům dluhopisů

23.09.2009 11:02
Zadlužená firma nabídne věřitelům lepší podmínky Analytici tvrdí, že ochrana před věřiteli se zřejmě prodlouží.

Developer Orco Property Group se snaží přimět držitele svých obligací, aby přistoupili na restrukturalizační plán pro věřitele. Včera firma zveřejnila vylepšený návrh, který je pro držitele dluhopisů výhodnější. Jejich souhlas je totiž klíčový pro existenci Orca i pro případný vstup amerického investora Colony Capital.

Návrh bude schválen v případě, že se pro něj vysloví nejméně dvoutřetinová většina věřitelů na valné hromadě, která se uskuteční tento čtvrtek. Následně jej musí potvrdit obchodní soud v Paříži, kde je Orco od března v režimu ochrany před věřiteli.

Nový plán vyhnal vzhůru i akcie developera na pražské burze. Ty během včerejška přidávaly až 8 procent a nakonec posílily o čtyři procenta na 229 korun za akcii.

Vylepšený návrh restrukturalizace dluhu obsahuje oproti původnímu plánu, který Orco zveřejnilo před necelými dvěma týdny, vyšší objem nabízených konvertibilních dluhopisů. Stávající držitelé by mohli získat směnitelné dluhopisy v hodnotě 150 milionů eur oproti původní hodnotě 120 milionů eur.

Zároveň nový návrh zkracuje splatnost obligací ojeden rok - místo roku 2017 na rok 2016. Konverzní cena dluhopisů byla nově snížena z 15 na 13 eur za akcii. Orco může dluhopisy předčasně umořit pouze za nominální hodnotu, zatímco původně počítalo až s 30% slevou.

Dokud nebudou umořeny či konvertovány všechny nové dluhopisy, nesmí Orco vyplatit dividendu přesahující tříprocentní dividendový výnos ani odkoupit více než dvě procenta vlastních akcií ročně.

„Ze změny objemu konvertibilních dluhopisů a snížení konverzního poměru vyplývá zvýšený nárok na 11,4 milionu akcií z původních 8,6 milionu akcií," vysvětluje analytik Josef Němeček.

Beze změny pak zůstává objem vydání nových akcií a krátkodobých warrantů.
Jednoduše řečeno - majitelé současného dluhu by za každých 1000 eur nominální hodnoty existujících dluhopisů získali po restrukturalizaci 657,5 eura, přičemž starší návrh byl o 100 eur lakomější. Nové dluhopisy a warranty by mohly být vydány kolem 20. listopadu. Podle analytiků společnosti Atlantik FT však není třeba očekávat, že by většina nových warrantů byla využita, s čímž počítá i společnost.

V případě, že bude návrh schválen a budou konvertovány všechny warranty a nové dluhopisy, může se počet akcií zvýšit na 80,4 milionu ze současných 10,9 milionu.

Původně si šéf Orca Jean-François Ott od celé transakce sliboval, že by zadlužení firmy mohlo klesnout o 291 milionů eur, což je pětina všech dluhů Orca, které činí celkem 1,519 miliardy eur. Nyní by dokonce Orco mohlo získat ještě více - až 370 milionů eur v hotovosti.

„Upravený návrh na restrukturalizaci dluhopisů by mohl mít naději na úspěch, ale nelze vyloučit další změny podmínek," domnívají se analytici Atlantiku. Soudní ochrana před věřiteli, která končí 25. září, bude podle nich s největší pravděpodobností prodloužena.

Orco v prvním pololetí prohloubilo meziročně ztrátu čtrnáctkrát na 200 milionů eur. Firma chce nepříznivé situaci čelit prodejem velké části svých projektů.

23.9.2009, Jan Sochor, Hospodářské noviny


RM-SYSTÉM, česká burza cenných papírů a.s.

Další zprávy