RM-SYSTÉM»Události»Tatra našla v USA silného partnera

Tatra našla v USA silného partnera

23.09.2009 10:50
Automobilka podepsala smlouvu s firmou Navistar Defense. Na trh mají uvést novou řadu terénních nákladních vozů

Už v prvním čtvrtletí příštího roku by měl na trh přijít nákladní vůz vyrobený ve spolupráci české Tatry a amerického výrobce vojenských vozidel a předního dodavatele armády USA Navistar Defense. Tatra bude podle jejího majoritního vlastníka Ronalda Adamse dodávat pro novou řadu terénních nákladních vozů Class 8 podvozky a nápravy.

Včera oznámená dohoda by měla českému výrobci bojujícímu s poklesem odbytu svých vozů pomoci dosáhnout vyšších tržeb a nižších nákladů. Společně vyráběná vozidla budou podle vyjádření Tatry prodávána všem vojenským složkám americké armády a zároveň budou nabízena v rámci zahraničních vojenských obchodů financovaných vládou USA.

„Jde možná o nejdůležitější strategickou smlouvu za posledních dvacet let existence Tatry," podotkl předseda představenstva Ronald Adams a zároveň vyloučil, že by šlo o převod vlastnictví majetku: „Smlouva stanoví podmínky pro spolupráci v oblasti konstrukce, technického vývoje, marketingu, prodeje, výroby, montáže a testování vozidel."

Dohoda zároveň umožní kopřivnické automobilce využívat při nákupu dílů a komponentů světovou síť dodavatelů americké společnosti Navistar. „To nám poskytne vynikající způsob ke snížení materiálových nákladů na všechny naše vozy a umožní to Tatře uvádět své výrobky za konkurenčnější ceny jak na nových, tak na stávajících trzích," domnívá se Adams.

Smlouva s illinoiskou firmou Navistar přichází nejspíš v pravý čas. Kopřivnický výrobce totiž v pondělí oznámil 46procentní propad tržeb v prvním pololetí letošního roku, za který může nedostatek zakázek. Zatímco loni tržby Tatry dosáhly za první půlrok více než čtyř miliard korun, letos jde pouze o 2,1 miliardy. „V důsledku globální finanční krize jsou trhy naší společnosti stále velmi pasivní a zakázky pro Tatru i pro všechny ostatní výrobce nákladních vozů přicházejí stále extrémně pomalým tempem," komentoval propad tržeb Adams.

Krize srazila automobilce prodeje už loni, po předloňském téměř 860milionovém zisku se podnik propadl do více než půlmiliardové ztráty. Kvůli poklesu odbytu přišlo od loňského do letošního června o práci zhruba tisíc lidí, dalších 850 má odejít do konce letošního roku.

Od září také firmě těžce zasažené krizí pomáhá v roli výkonného ředitele jeden z velmi zkušených domácích krizových manažerů - dlouholetý šéf vítkovických železáren, Vladimír Bail.

 

*******************************************************

Noví partneři

Navistar Defense výrobce vojenských nákladních a obrněných vozů sídlí ve městě Warrenville v americkém státě illinois. hlavním odběratelem je americké ministerstvo obrany. Je součástí globálního výrobce nákladních vozů navistar, jehož tržby přesáhly za loňský fiskální rok 14 miliard amerických dolarů (okolo 240 miliard korun) a jejíž podíl na trhu s nákladními vozy v Usa a v kanadě činí 30,8 procenta.

 

Tatra kopřivnického výrobce nákladních automobilů kontrolují od roku 2006 čtyři čeští a zahraniční investoři reprezentovaní současným předsedou představenstva ronaldem adamsem. Po předloňském čistém zisku 859 milionů korun se mateřský podnik loni propadl do ztráty 572 milionů. letos dokončil dodávku 556 vozů tatra t 810 pro českou armádu za 2,6 miliardy korun.

 

23.9-2009, Jan Záluský, Hospodářské noviny

 


RM-SYSTÉM, česká burza cenných papírů a.s.

Další zprávy