RM-SYSTÉM»Události»Kopřivnické Tatře klesly tržby

Kopřivnické Tatře klesly tržby

22.09.2009 09:55
Kopřivnice -Meziroční propad tržeb o 46 procent na 2,185 miliardy korun vykázala za pololetí skupina výrobce nákladních automobilů Tatra. Ve stejném období loni její tržby dosáhly 4,071 miliardy korun.

„Důvodem je nedostatek zakázek. Tatra kvůli tomu od června 2008 do června 2009 propustila na 1 000 zaměstnanců, ve druhém pololetí přijde o místo dalších 850 lidí. Na konci roku má mít Tatra asi 2 200 zaměstnanců," řekl generální ředitel společnosti Ronald Adams. Hospodářský výsledek nezveřejnil.

„V důsledku vlivů globální finanční krize jsou trhy společnosti Tatra stále velmi pasivní a zakázky pro Tatru i pro všechny ostatní výrobce nákladních vozů přicházejí stále extrémně pomalým tempem," uvedl k propadu tržeb Adams. Zatímco v prvním pololetí 2008 podnik vyexpedoval 947 vozidel, ve stejném období letošního roku to bylo 415 vozů. Hlavními trhy pro odbyt letošního roku jsou Česko, Indie a Rusko.

 

Musí snižovat náklady Tatru v obtížném období ekonomické a finanční krize podle Adamse zachrání jen snižování nákladů souvisejících s výrobou a zvyšování objemu zakázek a tržeb. Podnik šetří i na investicích. V prvních šesti měsících na ně vynaložil 65 milionů korun proti 209 milionům ve stejném období loni.

Adams doufá, že globální krize dosáhla ve svém cyklu dna. „Situace týkající se zakázek se může rychle změnit. Nové tržní příležitosti vidíme v Jižní Americe, silnou stále zůstává Indie a zlepšovat se začíná trh Austrálie. Rusko stále představuje oblast postiženou krizí a tato situace se zřejmě nezmění ani v příštím roce," uvedl. Civilní obchody se podle něj mohou odstartovat nebo zastavit v ekonomické krizi velmi rychle, vojenské požadavky a akce však nemohou ustat tak rychle, neboť funkce vojenských složek patří do oblasti trvalé ochrany.

Tatra si od září najala Vladimíra Baila, dlouholetého šéfa vítkovických železáren Evraz Vítkovice Steel, aby v pozici výkonného ředitele pomohl zlepšit její hospodaření. Kopřivnickou firmu od roku 2006 kontrolují čtyři čeští a zahraniční investoři reprezentovaní bývalým členem dozorčí rady a současným předsedou představenstva společnosti Ronaldem Adamsem.

 

22.9.2009, Regionální mutace| Mladá fronta DNES - severni Morava a Slezsko


RM-SYSTÉM, česká burza cenných papírů a.s.

Další zprávy