RM-SYSTÉM»Události»VW má auta, ale i elektrárny

VW má auta, ale i elektrárny

21.09.2009 10:11
Největší evropská automobilka Volkswagen se už nechce spoléhat pouze na automobilový průmysl. Cestu si v době krize hledá nově na poli energetiky.

Volkswagen uzavřel spojenectví s německou společností Lichtblick, která dodává v Německu „zelenou" elektřinu a zemní plyn.

Společně budou vyrábět plynové minielektrárny Ecoblue, které jsou určeny pro běžné obytné domy. Zařízení přijdou na trh už na jaře příštího roku.

Vysoce výkonné minielektrárny mají vyrábět teplo, ohřívat vodu a zároveň dokážou vyrábět elektřinu. Lichtblick a Volkswagen plánují, že prodají sto tisíc takových zařízení. A plány nové energetické aliance jsou ambiciózní.

Pokud totiž pojedou všechny minielektrárny naplno, měly by prý svým provozem nahradit výkon dvou velkých jaderných elektráren.

Obě společnosti předpokládají, že díky domácím elektrárnám se spotřebitelé osamostatní od velkých hráčů na poli energetiky, jako je například koncern E. On.
Na topení i na ohřev vody Zařízení, které bude vyrábět Volkswagen, se dají jednoduše instalovat do sklepů domů a mohou se užívat pro topení a zároveň ohřívat i vodu. Současně ovšem generátory vytváří velké množství elektřiny, a její přebytek lze přepouštět do veřejných sítí.

Elektrárny mají pohánět plynové motory, které Volkswagen používá v ekologických modelech některých svých vozů. V továrněVW v německém Salzgitteru se tak nově budou vyrábět motory nejen pro auta, ale také pro domácí minielektrárny. Podle informací magazínu Spiegel pouze týden od zveřejnění projektu si u Lichtblicku zažádalo již tři a půl tisíce lidí o minielektrárnu. Navzdory vysoké pořizovací ceně zařízení, která činí pět tisíc eur, se totiž samotný provoz vlastní elektrárny má rychle vyplatit a počáteční investice se brzy vrátí.

Za prvotní pětitisícový poplatek technici Lichtblicku odmontují starý kotel, instalují novou minielektrárnu i se zásobníkem na teplou vodu a přípojkou do elektrické sítě. Měsíčně pak majitel elektrárny zaplatí za spotřebu plynu, na který elektrárna funguje a paušální poplatek 20 eur.

Bonus za kilowatthodinu Naopak vlastník takovéto elektrárny získá od Lichtblicku měsíčně pět eur za pronájem sklepa a navíc 0,5 centu bonus za každou kilowatt hodinu, kterou přepustí do veřejné sítě.

Případné opravy a servis už jsou jen na náklady Lichtblicku.
Na štíru s ekologií Společnost Lichtblick si slibuje, že díky úzké spolupráci s automobilkou Volkswagen se brzy podaří domácí elektrárny masově rozšířit. Pomoci tomu má zejména dobré jméno automobilky, která má být ve společném projektu zárukou kvality. Minielektrárny se mají podle plánu VW a Lichtblicku stát významným konkurentem společnosti E.on, která je největší energetickou společností v Německu a byla několikrát nařčena z monopolního určování cen energií.

Úspěch minielektráren je podle odborníků téměř jistý. Zároveň ovšem celému projektu vytýkají, že tento model elektráren je závislý na plynu a není tak úplně ekologický. Na druhou stranu ovšem zastánci domácích elektráren upozorňují, že tato zařízení mohou rychle a účinně vyrovnávat výpadky nebo kolísání proudu z větrných či solárních elektráren, a tak přece jen zásadně podpoří rozšíření obnovitelných zdrojů energie.

V Německu jsou diskuze o nových zdrojích energie dlouhodobě silným tématem.

Země se na základě dohod z roku 2000 snaží snižovat svou závislost na jaderných elektrárnách a namísto toho zvyšovat podíl obnovitelných zdrojů energie. Do zhruba deseti let by měly být uzavřeny všechny jaderné elektrárny v Německu. Nyní ovšem u našich západních sousedů funguje ještě 17 jaderných reaktorů, ale jen v příštím roce by jich dalších sedm mělo být odstaveno.

 

21.9.2009, Pavla Francová, Lidové noviny


RM-SYSTÉM, česká burza cenných papírů a.s.

Další zprávy