RM-SYSTÉM»Události»Skupina držitelů dluhopisů kritizuje plán vedení Orca

Skupina držitelů dluhopisů kritizuje plán vedení Orca

18.09.2009 10:43
Orco jedná s majiteli dluhopisů, aby ve čtvrtek získalo odporu pro restrukturalizaci dluhu.

Část držitelů dluhopisů developerské společnosti Orco je nespokojena s restrukturalizačním plánem, který jim firma představila. Vyplývá to z otevřeného dopisu vlastníků dluhopisů vedení Orca, který zveřejnil server foxbusiness.com. Dopis údajně vyjadřuje názor až třetiny držitelů dluhopisů.

Vadí jim například, že podle plánu Orca se výrazně sníží nominální hodnota dluhopisů. Nebo že nebudou moci po určitý čas prodat akcie, které díky plánu získají. Největší problém však mají s tím, že zřejmě nebudou mít stejné podmínky pro upsání nového kapitálu jako americký investor Colony Capital a současní akcionáři. Ti budou moci získat v rámci nově vydaných akcií jednu akcii za sedm eur.

Skupina držitelů dluhopisů tak chce po vedení Orca zdůvodnění a odpověď na otázku, jak se mu podaří získat podporu zbylých dvou třetin držitelů dluhopisů na jednání příští čtvrtek.

Pokud totiž tuto podporu Orco nezíská, nedostane od Colony Capital až 80 milionů eur za zhruba 30procentní podíl ve firmě. „Jednáme přímo s několika skupinami držitelů obligací. Včera jsme jim prezentovali náš obchodní plán a odpověděli na jejich dotazy. Možnost akceptovat náš plán budou mít 24. září," řekla HN mluvčí Orca Petra Zdeňková.

Orco se dostalo začátkem roku do problémů se splácením dluhů a požádalo v Paříži o ochranu před věřiteli. Ta mu vyprší 25. září. Podle Patricka Vyroubala z Atlantik FT však bude firmě tato ochrana zřejmě prodloužena o dalších šest měsíců.

Majitelům dluhopisů, jejichž celková nominální hodnota dosahuje nyní 411 milionů eur, chce Orco nabídnout směnitelné dluhopisy v hodnotě 120 milionů eur, které budou splatné v roce 2017. Zároveň by se mezi ně rozdělilo 11,43 milionu nových akcií.

 

18.9.2009, Jan Sochor, Hospodářské noviny


RM-SYSTÉM, česká burza cenných papírů a.s.

Další zprávy