RM-SYSTÉM»Události»Navýšení kapitálu v Orcu se odkládá

Navýšení kapitálu v Orcu se odkládá

17.09.2009 12:18
Valná hromada orca se nakonec nekonala. Vydání nových akcií to ale podle vedení firmy neohrozí.

Ostře sledovaná valná hromada akcionářů developerské společnosti Orco se v úterý vůbec nekonala. Akcionáři, kteří se sjeli do Lucemburku, totiž disponovali méně než polovinou hlasů. A právě podmínka účasti alespoň poloviny akcionářů byla nutná, aby byla valná hromada usnášeníschopná. HN to řekl viceprezident Orca Aleš Vobruba.

Představenstvo firmy chtělo na mimořádném setkání akcionářů předložit investorům plán na navýšení autorizovaného kapitálu až na 500 milionů eur (zhruba 12,7 miliardy korun). Orco chce navýšit kapitál vydáním nových akcií pro strategického investora Colony Capital z USA, který za 30procentní podíl předběžně nabídl kapitálovou injekci ve výši 80 milionů eur.

To, že valná hromada neproběhla, však podle Vobruby plán na vydání nových akcií nenaruší. „Staré rozhodnutí o výši autorizovaného kapitálu, který nyní činí 300 milionů eur, nám stále umožňuje vydat nové akcie," říká Vobruba. Smlouva s Colony Capital podle něj obsahuje exkluzivitu až do konce listopadu.

Autorizovaný kapitál představuje maximální objem prostředků, které může společnost získat prostřednictvím vydání nových akcií. Jeho část zůstane obvykle nevyužita.
Na valné hromadě se mělo rovněž hlasovat o likvidaci společnosti, což vyplývá z lucemburských zákonů, kde je Orco registrováno. O další existenci firmy se podle tamní legislativy rozhoduje v případě, že se kumulovaná ztráta přehoupne přes tři čtvrtiny vlastního jmění. K tomu přispělo první pololetí, kdy firma prodělala 200 milionů eur.

Orco nyní svolá náhradní valnou hromadu akcionářů na 20. října, která již nebude obsahovat podmínku účasti. Ještě před tím se sejdou 24. září v Paříži držitelé dluhopisů Orca, kde budou hlasovat o plánu na restrukturalizaci dluhů.

Šéf firmy Jean-François Ott chce současným držitelům dluhopisů nabídnout nové dluhopisy s pozdější splatností a akcie firmy. Orco by se tak zbavilo zhruba pětiny dluhů.

Orco se potýká s problémy kvůli propadu cen nemovitostí a zamrznutí realitního trhu. Nyní v režimu soudní ochrany před věřiteli připravuje plány na restrukturalizaci, jejichž součástí má být podle Otta i prodej nerentabilních projektů.

17.9.2009, Martin Petříček, Hospodářské noviny


RM-SYSTÉM, česká burza cenných papírů a.s.

Další zprávy