RM-SYSTÉM»Události»VW vyráží na nákupy konkurence

VW vyráží na nákupy konkurence

16.09.2009 10:32
Vozy Škoda Auto možná dostanou další sourozence v rodině značek koncernu Volkswagen.

Šéf dozorčí rady VW Ferdinand Piëch potvrdil, že největší evropská automobilka jedná o koupi dalších značek. Koncern už v srpnu rozšíří své portfolio o vozy Porsche, kde firma získala 42procentní podíl letos v srpnu. Původně přitom právě Porsche chtělo Volkswagen ovládnout.

„Je to něco, o čem už mluvíme," řekl bez bližších detailů Piëch.

Finanční šéf Volkswagenu Hans Dieter Pötsch mluví podobně tajuplně a na dotaz, zda už s někým VW jedná, pouze uvedl. „Každý mluví s každým," řekl.

Podle agentury Reuters současně přibývá spekulací o jednání s japonskou firmou Suzuki Motor Corp. Podle zdroje agentury již jednání proběhla. Šéf VW Martin Winterkorn řekl, že výběr vozů Suzuki by do koncernu dobře zapadl. „Volkswagen stále hledá, co by se mu hodilo do portfolia," dodal tajemně Winterkorn.

Zatím nejblíže k ovládnutí je VW ve výrobci nákladních vozidel MAN, kde má necelých třicet procent. Už dříve VW ovládl jiného výrobce kamionů, švédskou Scanii.

Koncern pokračuje pod Winterkornovým vedení v růstu a směřuje pomalu k pozici největšího světového výrobce aut. „Byli jsme v krizi lepší než naši soupeři," tvrdí Winterkorn. Celosvětový tržní podíl VW stoupl letos poprvé nad deset procent na 11,7 procenta. „Šlápneme na plyn, abychom byli největší automobilkou už v roce 2018," doda lWinterkorn.

Automobilka pokračuje v růstu, minulý týden oznámila další miliardové investice do rozvoje výroby v Číně.

16.9.2009, Mladá fronta DNES


RM-SYSTÉM, česká burza cenných papírů a.s.

Další zprávy