RM-SYSTÉM»Události»Spořitelna vyráží do boje o hypotéky

Spořitelna vyráží do boje o hypotéky

16.09.2009 10:27
Nabídka ČS podle konkurentů revoluci na trhu nezpůsobí Podmínka zavázat se bance na 20 let je podle odborníků nevýhodná

Největší tuzemská banka pro drobné klienty nabídne od příštího pondělí jednoprocentní úrokovou dotaci na polovinu hypotéky, a znovu se tak pokusí rozhýbat hypoteční trh. Reakce konkurentů na toto úrokové zvýhodnění byla včera rozpačitá. Zatím nic nenasvědčuje, že krok České spořitelny strhne lavinu zlevňování hypoték.

„Je to akce ve smyslu nechci slevu zadarmo. Podmínka uzavřít k hypotéce pojištění a zavázat se na dvacet let, že nezměníte banku, to z toho takový festival pro klienty nedělá. To, co klienti získají, jim smažou náklady na pojištění," řekl HN Jan Sadil, šéf Hypoteční banky, která je lídrem trhu nových hypoték.

Podobně se tváří i další banky. „Naši strategii to neovlivní. Zvýhodnili jsme krátké fixace a dali jsme si závazek, že na opakované fixace nebudeme dávat méně výhodné podmínky než novým klientům. Klientům umožníme odchod jinam," reagoval Tomáš Drábek, šéf financování nemovitost Unicredit Bank. Ta má aktuální minimální úrok na jednoleté fixace 4,4 procenta. Klienti se tak v této bance můžou dostat na stejně výhodnou hypotéku jako ve spořitelně. Musí si ale zřídit také pojištění a mít v bance osobní účet a kreditní kartu.

Jednoprocentní úrokové zvýhodnění nové hypotéky je na polovinu úvěru do výše tří milionů korun. Fixace musí být na pět let, minimální splatnost 20 let a klient si musí od ČS koupit pojistku za několik set korun měsíčně. Podle bank ale většina klientů teď takovéto pojištění hypotéky stejně vyžaduje.

Nová nabídka hypotéky je i podle finančních poradců sporná v podmínce minimálně 20leté splatnosti. Když klient po celou tuto dobu v ČS nezůstane, bude muset bance vracet úrokové zvýhodnění. „Dát takovou částku dohromady, může být pro některé klienty při přechodu do jiné banky svazující," domnívá se například Libor Ostatek z poradenské společnosti Golem Finance.

Zatím není jasné, co všechno bude muset klient vracet. Například u vzorového příkladu hypotéky na dva miliony spočítala spořitelna úsporu pro klienta za první pětiletou fixací na 43 280 korun. Podle mluvčí ČS Kristýny Havligerové banka ale při odchodu v dalším období nebude vyžadovat vrácení úrokové úspory od začátku splácení. „Když se klient rozhodně odejít například po sedmi letech splácení, budeme chtít vrátit jen úrokové zvýhodnění za druhé fixační období. Zároveň zvážíme, zda to bude v plné výši. V případě smrti nebo dalších problémů klienta budeme postupovat individuálně," uvedla Havligerová.

Za novou hypotékou spořitelny stojí podle finančníků snaha zvýšit svůj tržní podíl. „Spořitelna se tím snaží vrátit na výsluní, ale klienti jsou dnes vybíraví, šetří. Žádnou revoluci na trhu tím proto nezpůsobí," říká Ostatek.

Spořitelna jako první z bank předloni zpřísnila podmínky hypoték a její podíl v nových úvěrech začal klesat. Vloni činil už jen 15,9 procenta a předběhly ji tak Hypoteční banka, Komerční banka i Raiffeisenbank. Největší růst hypoték zaznamenala ČS v letech 2001 až 2004, kdy rovněž přišla se zvýhodněním hypoték. V té době, kdy se úroky pohybovaly kolem 8 procent, nabídla lidem tříprocentní dotaci na polovinu úvěru. Ale bez dalších podmínek. Ostatní banky pak šly s úroky rychle dolů.

Hypotéky v Česku NejvýHodNější aktuálNí sazby baNk Na trHu (5letý fix) Banka Sazba (v %) UniCredit od 4,99 Volksbank od 4,94 GE Money od 4,99 Hypoteční banka od 5,09 Česká spořitelna od 5,19 Komerční banka 5,29 Modelový příklad zvýhodněné hypotéky ČS výše: 2 miliony korun (splatnost 20 let, fixace pět let indiv. úrok: 5,39 % * sleva pro klienta Čs: -0,10 % sleva za pojištění schopnosti splácet: -0,10 % zvýhodnění: -1,0 % na polovinu úvěru, reálně je to tedy -0,5 % na celý úvěr výsledná zvýhodněná úroková sazba: 4,69 % původní splátka: 13 718 korun dotovaná splátka: 12 930 korun úspora na splátce: 788 korun úspora za pět let: 43 280 korun *pozn.: měsíční splátka pojištění proti neschopnosti splácet zahrnující smrt, úraz či dlouhodobou nemoc je 666 korun, poplatek včetně pojištění proti ztrátě zaměstnání je o sto korun vyšší.

 

16.9.2009, Olga Skalková, Hospodářské noviny

 


RM-SYSTÉM, česká burza cenných papírů a.s.