RM-SYSTÉM»Události»VW míří do Číny i s miliardami

VW míří do Číny i s miliardami

14.09.2009 10:57
Německá automobilka Volkswagen chce do roku 2011 investovat v Číně čtyři miliardy eur (101,8 miliardy Kč).

Peníze mají směřovat do nových produktů a rozšíření výroby a pomoci firmě udržet tempo s rostoucí poptávkou na místním trhu.

Automobilka mimo jiné plánuje investovat do zvýšení kapacity svých továren v Nan-ťing a Čcheng-tu, kde hodlá od roku 2012 začít vyrábět dva nové modely. Peníze na investice vezme automobilka ze současných příjmů v regionu. „Čína je pro Volkswagen nejdůležitějším trhem na světě a máme zde širokou paletu produktů," uvedl generální ředitel VW Martin Winterkorn v prohlášení. Dodal, že poptávka v regionu roste tak rychle, že ji firma nebude se současnými kapacitami schopná uspokojit.

Největší evropský výrobce aut, jehož součástí je i česká Škoda Auto, očekává v letošním roce v Číně dvouciferný procentní růst prodeje, který by mu měl zajistit pozici jedničky na trhu.

Podle původní strategie firma plánovala do roku 2018 zdvojnásobit prodej v Číně na dva miliony vozů, nyní se však zdá, že se jí podaří dostat na tuto hranici dříve.

Volkswagen loni zvýšil prodej v Číně o 12,5 procenta na 1,02 milionu vozů. Za první čtvrtletí čínský odbyt vozů ze skupiny VW stoupl o šest procent na 284 143 aut.
Volkswagen vstoupil na čínský trh v polovině osmdesátých let před svými největšími konkurenty.

Jeho podíl na čínském trhu se v minulosti vyhoupl až nad 50 procent, v posledních letech se však snížil kvůli růstu konkurence ze strany domácích i zahraničních automobilek. V současnosti činí tržní podíl Volkswagenu v Číně 19 procent, firma však počítá s jeho nárůstem. Číně se v lednu poprvé v historii podařilo odsunout Spojené státy americké z pozice největšího trhu s automobily na světě. Prodej aut v zemi minulý měsíc klesl o 14 procent na 735 tisíc vozů, zatímco v USA se propadl o 37 procent na 656 976 vozů.

 

14.9.2009, Lidové noviny


RM-SYSTÉM, česká burza cenných papírů a.s.

Další zprávy