RM-SYSTÉM»Události»Orco našlo cestu, jak umazat část dluhů

Orco našlo cestu, jak umazat část dluhů

11.09.2009 10:39
Developer vymění dluhopisy za nové s pozdější splatností souhlas držitelů dluhopisů je klíčový pro existenci společnosti.

Jean-François Ott, šéf developerské společnosti Orco, už možná našel cestu z pasti dluhů. Včera představil plán, jak se v rámci restrukturalizace zbavit zhruba pětiny dluhů. Současným držitelům dluhopisů, což jsou většinou velké finanční instituce, nabídne nové dluhopisy s pozdější splatností a zároveň akcie firmy.

O návrhu se bude hlasovat na setkání všech držitelů dluhopisů, kteří se sejdou 24. září. Ke schválení je třeba dvoutřetinová většina. S plánem musí souhlasit také pařížský obchodní soud - Orco je v režimu ochrany před věřiteli.

Souhlas s plánem je přitom zcela zásadní pro pokračování činnosti developera. „Jelikož by případná likvidace společnosti byla destruktivní pro všechny strany, domníváme se, že Orcu se společně s věřiteli podaří najít vhodné řešení, které by bylo akceptovatelné pro všechny strany," říká analytik Atlantik FT Patrick Vyroubal.

Majitelům dluhopisů, jejichž celková nominální hodnota dosahuje nyní 411 milionů eur, chce Orco nabídnout směnitelné dluhopisy v hodnotě 120 milionů eur, které budou splatné v roce 2017 a ponesou úrokovou sazbu 5 procent. Zároveň by se mezi ně rozdělilo 11,43 milionu nových akcií - díky tomu se budou jako akcionáři podílet na řízení společnosti, což nyní nemohou.

Sečteno a podtrženo - majitelé současného dluhu by za každých 1000 eur nominální hodnoty existujících dluhopisů získali po restrukturalizaci 558 eur.
„Zbylých 44 procent nominální hodnoty dluhopisů by spolu s konverzí části dluhu do akcií kompenzovalo ředící efekt z vydání 11,43 milionu nových akcií," doplňuje Vyroubal.

Ott si od této transakce slibuje, že zadlužení klesne o 291 milionů eur, což je pětina všech dluhů.

Souhlas držitelů dluhopisů je důležitý ještě z jednoho důvodu. Bez něj nemůže proběhnout kapitálová injekce až 80 milionů eur od investiční společnosti Colony Capital, jež má výměnou získat až 30procentní akciový podíl.

„Pokud má Orco zdárně dokončit restrukturalizační proces a pokračovat ve výstavbě rozestavěných projektů, bude kapitálové injekce zapotřebí," tvrdí analytici společnosti KBC/Patria.

Orco v prvním pololetí prohloubilo meziročně ztrátu čtrnáctkrát na 200 milionů eur. Firma chce nepříznivé situaci čelit prodejem velké části projektů a podle nového byznysplánu se soustředit jen na ty nejméně rizikové.

 

11.9.2009, Martin Petříček, Hospodářské noviny


RM-SYSTÉM, česká burza cenných papírů a.s.

Další zprávy