RM-SYSTÉM»Události»Developer Orco neví, zda prodlouží ochra nu před věřiteli

Developer Orco neví, zda prodlouží ochra nu před věřiteli

10.09.2009 09:59
Realitní společnost, která loni prodělala rekordních více než deset miliard korun, rozhoduje o své budoucnosti. Ta je hodně nejistá

Realitní společnost Orco zřejmě čeká jedno z rozhodujících období v její historii. Na konci září totiž firmě vyprší soudní ochrana před věřiteli. Scénáře vývoje budoucnosti Orka jsou v podstatě dva. První spočívá ve schválení restrukturalizace dluhů a navýšení základního jmění investicí Colony Capital. Druhý počítá s tím, že se tak nestane a soudní ochrana před věřiteli nebude prodloužena, což by mohlo znamenat v podstatě krach firmy, neboť by musela zaplatit věřitelům své dluhy.

O tom, podle jakého scénáře se ale bude skutečně hrát, může rozhodnout už mimořádná valná hromada Orka, která se uskuteční 15. září. Jenže ta s největší pravděpodobností žádný z navrhovaných bodů programu neschválí. Důvodem je to, že zřejmě nebude schopná usnášení, protože počet účastníků nepřesáhne předepsaných 50 procent akcionářů. „Výsledek je jasný, alespoň se obávám. Způsob svolání a vůbec pravidla, která pro účely valné hromady Orco má, v podstatě vylučují výkon akcionářských práv z pozice malých akcionářů," říká předseda sdružení drobných akcionářů SOS Orco Luboš Smrčka. Za největší problém považuje to, že majitelům cenných papírů kleslo čisté jmění na jednu akcii ze 43 eur v prosinci 2008 na současných 15 eur.

Experti na kapitálový trh předpokládají, že ochranná doba bude o několik týdnů prodloužena. „Dá se spekulovat, že to bude i kvůli tomu, že pokud společnost nebude mít schváleno navýšení kapitálu valnou hromadou, a tedy následný přísun hotovosti, musela by zřejmě po skončení soudní ochrany čelit velikému tlaku na splacení pohledávek," vysvětluje analytik Capital Partners Jiří Zendulka. „Dohodou o dluzích je podmíněn vstup Colony Capital do firmy. Pro stávající akcionáře je zásadní, jakým způsobem bude otázka zadluženosti Orka řešena, tedy jak moc se případnou změnou dluhů na akcionářské podíly změní vlastnická struktura," uvádí analytik Cyrrusu Karel Potměšil.

Orco ale v současnosti nechce nic komentovat. „Termín ukončení ochranné lhůty je 25. září, předpokládám, že vyjádření bude k dispozici blížeji tomuto datu," řekla E15 mediální zástupkyně firmy Kateřina Wheelerová.

Příznivější zprávy tak snad mohou čekat investoři. „Hlavní pád mají akcie Orka již za sebou, nyní vykazují vysokou volatilitu při nízkých objemech, které se však v poslední době zvýšily," konstatuje analytik společnosti Atlantik FT Patrick Vyroubal. Podle něj se nyní především čeká, jak dopadne restrukturalizace firmy. „Někteří investoři pravděpodobně spekulují, že nynější ceny jsou dobrou investicí," dodává Vyroubal.

 

*******************************************************************

 

  • přelom prosince 2008 a ledna 2009 Většina analytiků přehodnocuje cílové ceny Orka a snižuje jejich hodnotu v průměru o padesát procent. Od francouzské komise pro cenné papíry navíc přichází zpráva, že může udělit vysokou pokutu Jeanu-Françoisu Ottovi kvůli včasnému neohlášení transakcí s vlastními akciemi.
  • březen 2009 Regulátor francouzského finančního trhu uvedl, že došlo ke změně v akcionářské struktuře Orka. Novým největším akcionářem se stala Prosperita investiční společnost, která překročila pětiprocentní hranici na základním kapitálu a vlastní 5,02 procenta akcií.
  • duben 2009 Novým strategickým partnerem, který chce investovat až 165 milionů eur, se stala společnost Colony Capital. Šlo by o investici formou navýšení kapitálu a rozředění stávajícího počtu akcií. Colony Capital je soukromá mezinárodní společnost, jež se primárně soustředí na nemovitostní aktiva.
  • únor 2009 Firma prochází obměnou vedení. Nejprve oznámil odchod ze společnosti po pětiletém působení v Orku viceprezident pro korporátní finance Arnaud Bricout. Poté sám JeanFrançois Ott potvrdil, že v rámci restrukturalizace propustila firma 220 zaměstnanců, tedy zhruba sedm procent z celkového počtu pracovníků.
  • přelom března a dubna 2009 Orco získalo šestiměsíční soudní ochranu před věřiteli. Firma tak má půl roku na reorganizaci či odprodej aktiv, aby byla schopna začít splácet své závazky. Orco také zahájilo rozhovory s držiteli dluhopisů, aby znovu projednalo podmínky výplaty v nominální hodnotě 440 milionů eur se splatností v letech 2010 až 2014. Vyjednává se i s věřiteli kvůli odložení splacení úvěrů ve výši 100 milionů eur se splatností v roce 2009.
  • červen 2009 Společnost oznámila největší hospodářskou ztrátu své historie - loňských 10,4 miliardy korun. Za první čtvrtletí pak Orko prohloubilo ztrátu o dalších 45,7 milionu eur.
  • srpen 2009 Pololetní ztráta Orka činí 200 milionů eur. Firma oznamuje, že setkání s držiteli dluhopisů bude svoláno před 25. zářím, a čeká, že ochrana před věřiteli bude prodloužena z technických důvodů jen o několik týdnů. Datum mimořádné valné hromady, kde se má hlasovat o potenciální likvidaci firmy, bylo stanoveno na 15. září. Bod programu o zániku firmy je nutný kvůli stanovám plynoucím z lucemburského práva.

 

10.9.2009, Pavel Daniel, E15

 


RM-SYSTÉM, česká burza cenných papírů a.s.

Další zprávy