RM-SYSTÉM»Události»Budoucnost Orka je stále nejistá

Budoucnost Orka je stále nejistá

02.09.2009 11:44
Mimořádná valná hromada developera nic nevyřeší, nebude zřejmě usnášeníschopná

Praha - Zánik firmy, navýšení počtu akcií a zřejmě ani další body plánovaného programu mimořádné valné hromady realitní společnosti Orco nebudou schváleny. Důvodem je to, že na zasedání akcionářů nebude dostatečný počet lidí, valná hromada bude tudíž neusnášeníschopná.

Vedení Orka na 15. září připravilo změny budoucnosti firmy. Mimořádná valná hromada, která se tento den koná, měla hlavně zajistit kapitálovou budoucnost společnosti zvýšením počtu akcií a základního jmění firmy. Jak se ale zdá, nic z programu neprojde.

„Vzhledem k tomu, že pro tuto valnou hromadu je nutná účast alespoň padesáti procent akcionářů, což považujeme za nereálné, bude se dvacátého října pravděpodobně konat náhradní valná hromada," říká analytik Atlantiku FT Patrick Vyroubal. Říjnové zasedání by podle něj mohlo navštívit 20 až 30 procent akcionářů s tím, že všechny body budou schváleny. Cenné papíry Orka na dění okolo firmy reagují od konce srpna dramatickým poklesem. Podle dat Bloombergu činí propad za poslední týden necelých 35 procent.

„Faktorů poklesu je více, konec ochrany před věřiteli v září bych dal spíše ke konci seznamu, ale myslím, že kurz akcií vyběhl až přehnaně a neodůvodněně vysoko," vysvětluje analytik BH Securities Petr Hlinomaz. Podle analytika analýza hospodářských čísel firmy a kurzu akcie ukazuje, že nelze vyloučit další pokles ve druhém pololetí. Karel Potměšil z Cyrrusu uvádí, že výrazné snížení vlastního kapitálu Orka kvůli vysokým ztrátám ukazuje, že i případný vstup Colony do firmy, který jí přinese 80 milionů eur, nemusí být dostatečný.

Drobní akcionáři, sdružení v SOS Orco, ústy svého předsedy Luboše Smrčky říkají, že se budou chovat naprosto pragmaticky a úměrně svým možnostem. „V současnosti další postup zvažujeme, ale Na bodu mrazu. Podle analytiků se situace společnosti Orco reálně vyřeší až na náhradní valné hromadě konané 20. října v dané chvíli nemáme příliš možností přispět k rozvoji společnosti tím, že bychom mohli efektivně zabránit přijetí návrhů podaných na valnou hromadu," řekl E15 Smrčka.

2.9.2009, Pavel Daniel, E15


RM-SYSTÉM, česká burza cenných papírů a.s.

Další zprávy