RM-SYSTÉM»Události»Tatru má zachránit bývalý šéf Vítkovic Steel

Tatru má zachránit bývalý šéf Vítkovic Steel

02.09.2009 11:40
Vladimír Bail mění po 34 letech hutnictví za automobilový průmysl Tatra má i nového obchodního ředitele -generála Pavla Štefku

Jeden z nejzkušenějších domácích krizových manažerů - Vladimír Bail, dlouholetý šéf vítkovických železáren, se rozhodl změnit dres. Po třiačtyřiceti letech v hutnictví odchází do automobilového průmyslu. Na záchranu kopřivnické Tatry, těžce zasažené krizí, jej najal americký majoritní vlastník automobilky Ronald Adams.

Bail - před pěti lety nejvážnější soupeř Martina Romana na tehdy uprázdněné místo generálního ředitele ČEZ, je bez místa od začátku léta. Tehdy kvůli neshodám s ruským vlastníkem odešel z čela domácí hutní trojky Evraz Vítkovice Steel. Nesouhlasil s navrhovanými restrikcemi, jež měly hutím snížit náklady. Lidé z jeho okolí tvrdí, že odešel se slovy „Nechci být hrobařem českého hutnictví". Nyní má sám za úkol nasadit odtučňovací kúru v kopřivnické automobilce.

Tatra je ve vážné situaci. Firmu, která se po první neúspěšné privatizaci v 90. letech přes deset roků potácela v potížích, se Adamsovi podařilo stabilizovat až v posledních letech. Krize Tatře ale už loni srazila prodej, po předloňském téměř 860milionovém zisku se podnik propadl do více než půlmiliardové ztráty. Letos jí opět klesnou tržby - oproti loňským téměř šesti miliardám o dalších 40 procent. Hrozí další ztráta. A Bailovým úkolem je hospodaření obrátit.

Má s tím zkušenost. Podobný úkol už řešil koncem 90. let, když přebíral vedení těžce zadlužených státních Vítkovic, aby dokončil práci „řezače nákladů" Václava Nováka a udržel firmu nad vodou.

To se povedlo a Bail Vítkovice dovedl k úspěšné privatizaci, při níž se státu bohatě vrátily peníze, investované do jejího oddlužení. Teď je Bail podle vlastních slov v lepší pozici: „Když jsem přebíral Vítkovice, stát jako akcionář odmítal ozdravný plán zpracovaný managementem. V Tatře cítím od vlastníka podporu." Podle majoritního akcionáře Američana Adamse k záchraně Tatry vedou dvě cesty: „Jednak snížení nákladů, jednak zvýšení objemu zakázek a tržeb."

Ořezáváním nákladů však Tatra prošla v minulých dvou dekádách už mnohokrát. Snížila kapacity, zaměstnanost, prodávala majetek. Letos propustila dalších 500 lidí. Má k podobným krokům pořád prostor? „Uvidíme," říká vyhýbavě Bail. „Ale šetřit dnes musí všechny firmy. A když jsem byl požádán, abych v tom pomohl, tak to zkusím." Kromě řezání nákladů má Bail za úkol najít Tatře a jejím dceřiným společnostem nové trhy a zakázky.

Nepovažuje Bail za handicap, že celou svou profesní kariéru strávil ve Vítkovicích? „Určitě ne, jsem sice huťař, ale vystudoval jsem strojařinu," říká absolvent ostravské Vysoké školy báňské. Navíc má v Tatře k ruce další posily. Novým obchodním ředitelem Tatry se stal bývalý vrchní velitel generálního štábu české armády, generál Pavel Štefka. Tatra také zřídila nové oddělení marketingu, jež povede Martin Najzr, bývalý manažer marketingu v bance HSBC v USA. Bail přitom nevyloučil další změny ve struktuře i personálním obsazení Tatry.

2.9.2009, Zuzana Kubátová, Hospodářské noviny


RM-SYSTÉM, česká burza cenných papírů a.s.

Další zprávy