RM-SYSTÉM»Události»Nokia coby mobilní banka

Nokia coby mobilní banka

01.09.2009 09:52
Nokia představila vlastní systém pro provádění mikroplateb, pro který vytyčuje opravdu velké cíle – v rozvojových zemích by dokonce mohl nahradit klasické bankovnictví.

Celý systém si zakládá především na jednoduchosti: podle zástupců firmy by mělo být posílání peněz tak prosté, jako je v současnosti například psaní SMS. K převodu tak stačí pouze znalost telefonního čísla příjemce, o zbytek se už postará systém. Systém, který bude fungovat 24 hodin denně a sedm dní v týdnu, vyvíjí Nokia ve spolupráci s firmou Obopay, která se zabývá vývojem globálních platebních systémů. Ty umožňují provádět základní platební operace, jako převody z účtu na účet, platby za služby či přímé dobíjení předplacených karet.
Zpráva, ve které Nokia oznamuje zahájení prací na tomto novém systému, však už není tolik sdílná v tom, jak chce firma tento nový platební systém propojit se světem klasických financí. Tato otázka je totiž fundamentální, v minulosti rozhodla o úspěchu či neúspěchu nejedné platební metody.

Nokia pro tyto účely plánuje výstavbu jakýchsi kiosků, kde bude možné převádět peníze do virtuální podoby.

Na Západě? Těžko Už z těchto strohých informací by se dopředu dalo pochybovat o případném úspěchu finského výrobce na západních trzích, a to i přes jeho padesátiprocentní tržní podíl v oblasti mobilních telefonů. Svět mikroplateb je zde totiž ovládán převážně mobilními operátory, kteří využívají jednoduchosti svých prémiových SMS a vyžadují za jejich používání vysoké provize. Těm se snaží konkurovat systémy provozované bankami, u nichž ale stále zůstává nejpopulárnější obyčejná platební karta.
Zdá se ale, že se Nokia nehodlá pouštět do ostrého konkurenčního boje, nýbrž zaměří svou pozornost na pole neorané - na rozvojové země. Vedou ji k tomu jednoduché počty: zatímco bankovním účtem disponuje asi 1,6 miliardy obyvatel planety Země, mobilním telefonem jsou vybaveny více než čtyři miliardy. Rozdíl se tak stává zajímavou cílovou skupinou - ta sice nedisponuje velkými finančními prostředky, vynahrazuje to však svou velikostí. Pokud by se tedy splnily optimistické předpovědi lidí z Nokie, mohla by se tato firma stát největší světovou bankou.

Inspiroval Nokii propuštěný zaměstnanec? Snaha finského výrobce telekomunikačních technologií se někdy dává do souvislosti s otevřeným dopisem propuštěného zaměstnance Stefana Constantinescua. Ten pro Nokii pracoval zhruba jeden rok, ani po svém odchodu nezahořkl a snaží se firmě poradit, kudy by se měly ubírat její další kroky.

"Historie této finské firmy se píše už přes 140 let. Z papíren a výrobce bot přes dodavatele kabelů až k telekomunikacím. Mám pocit, že je čas začít psát další kapitolu," začíná a doplňuje, že zvláště v posledním období získala firma velký vliv a zařadila se mezi deset nejúspěšnějších značek světa.

A právě tento vliv by měla využít, aby pronikla do dalšího důležitého sektoru - do finančnictví. Jeho nápad zahrnuje masové nasazení NFC technologie v severní a západní Evropě. Ať už byste si pak kupovali lístek do kina, večeři v restauraci anebo běžný týdenní nákup v supermarketu, vedle hotovosti a platební karty by ještě přibyla možnost platit mobilem. Nokia by posléze inkasovala provize z uskutečněných převodů.

Zatímco na počátku léta, kdy byl tento dopis a v něm obsažené nápady uveřejněn, jej všichni brali jako bláhové snění s prvky sci-fi, jen o pár týdnů později vypadá vše mnohem pravděpodobněji. Pokud tedy Nokia nezaváhá a bude jí přát štěstí, má skutečně šanci stát se jednou z největších bank světa.

 

1.9.2009, Ondřej Pohl, Lidové novinyRM-SYSTÉM, česká burza cenných papírů a.s.

Další zprávy