RM-SYSTÉM»Události»Orco chce vydat nové akcie. Zředí tím podíly

Orco chce vydat nové akcie. Zředí tím podíly

01.09.2009 09:40
ORCO chce navýšit autorizovaný kapitál až na 500 milionů eur akcionáři budou také rozhodovat o tom, zda pošlou firmu do likvidace

Společnost Orco, která patří k největším developerům v Česku, zvažuje vydání nových akcií. Na mimořádné valné hromadě, kterou vedení firmy svolalo na 15. září do Lucemburku, předloží investorům plán na navýšení autorizovaného kapitálu až na 500 milionů eur (12,7 miliardy korun).

Autorizovaný kapitál představuje maximální objem prostředků, které může společnost získat prostřednictvím vydání nových akcií. Jeho část zůstane obvykle nevyužita.
Orco shání peníze na restrukturalizaci, která probíhá v režimu soudní ochrany před věřiteli. Protože společnost zatím plně nevyužila ani současnou schválenou výši autorizovaného kapitálu, která činí 300 milionů eur, je pravděpodobné, že celkový počet vydaných akcií se může výrazně zvýšit. To znamená, že by se výrazně naředily podíly současných akcionářů.

Akcionáři Orca budou v Lucemburku hlasovat i o tom, zda dají zelenou vstupu amerického investora Colony Capital. Ten má podle plánu za kapitálovou injekci ve výši až 80 milionů eur získat v Orcu až 30procentní akciový podíl.

Orco muselo setkání akcionářů svolat i z dalšího důvodu, který přímo vyplývá z lucemburské legislativy. Firma totiž za první pololetí prodělala 200 milionů eur (přes pět miliard korun) a součet všech ztrát se tak přehoupl přes tři čtvrtiny vlastního jmění společnosti.

Podle zákona tak akcionáři musejí rozhodnout o další existenci společnosti.

„Nečekáme, že by akcionáři schválili likvidaci společnosti, i když je k tomu potřeba jen 25 prodeveloper cent hlasů přítomných akcionářů," říká analytik Atlantik FT Patrick Vyroubal.

Nejasný osud developera i možnost vydání nových akcií však včera značně znepokojily investory. Na pražské burze padaly akcie Orca až o 18 procent a v Budapešti se kvůli prudkému propadu dokonce na čas zastavilo obchodování. Akcie Orca nakonec v Praze uzavřely na 226 korunách, o 14,26 procenta níže než v pátek. Už před víkendem po ohlášení slabých pololetních výsledků přitom ztratily téměř sedm procent.

Mimořádná valná hromada v září ale možná vůbec neproběhne. „Pro tuto valnou hromadu je nutná účast alespoň 50 procent akcionářů, což považujeme za nereálné," říká Vyroubal. Akcionářská struktura Orca je totiž značně roztříštěná. Pokud se valná hromada neuskuteční, svolá management náhradní shromáždění akcionářů na 20. října, které již nebude obsahovat podmínku účasti. „Čekáme, že by se valné hromady mohlo zúčastnit 20 až 30 procent akcionářů s tím, že se usnesou na navýšení kapitálu," dodává Vyroubal.

1.9.2009, Martin Petříček, Hospodářské noviny


RM-SYSTÉM, česká burza cenných papírů a.s.

Další zprávy