RM-SYSTÉM»Události»Orco svolává na půli září valnou hromadu. Má rozhodovat o existenci firmy.

Orco svolává na půli září valnou hromadu. Má rozhodovat o existenci firmy.

31.08.2009 16:30
Lucemburské zákony vyžadují vyjádření akcionářů k další existenci firmy, když její souhrnné ztráty překročí 75 procent akciového kapitálu. Valná hromada o budoucnosti zadlužené společnosti v půlroční ochraně před věřiteli rozhodne 15. září.

Lucemburská developerská společnost Orco Property Group svolala na 15. září mimořádnou valnou hromadu. Mimo jiné se na ní má hlasovat o navýšení kapitálu formou vydání nových akcií, sdělila firma, jejíž aktivity se soustřeďují v České republice a dalších zemích střední Evropy.

Dalším bodem programu valné hromady společnosti bude hlasování o tom, zda má firma dál pokračovat ve své činnosti. Toto hlasování je podle lucemburských zákonů nutné ve chvíli, kdy souhrnné ztráty firmy překročí 75 procent jejího akciového kapitálu. "Nečekáme, že by akcionáři likvidaci schválili," uvedl v pátek analytik společnosti Atlantik FT Patrick Vyroubal.

 

Neblahé výsledky
Akcie Orka toto pondělí na pražské burze od rána ztrácejí až kolem 18 procent. V Budapešti s nimi bylo dokonce po 10:00 pozastaveno obchodování. Kromě českého a maďarského trhu jsou akcie firmy ještě na burzách v Paříži a Varšavě.

Orco v prvním pololetí prohloubilo meziročně ztrátu čtrnáctkrát na 199,9 milionu eur (zhruba pět miliard Kč) ze 14 milionů eur před rokem. Podle posledních dostupných údajů se dluhy Orka pohybují až kolem 1,6 miliardy eur.

Orco potvrdilo strmý propad, loňská ztráta činí 390 milionů eur.

Firma je od března v půlročním režimu soudní ochrany před věřiteli a prodělává restrukturalizaci. Současně jedná s americkou společností Colony Capital o kapitálové investici 80 milionů eur.

 

31.8.2009, iHNed.czRM-SYSTÉM, česká burza cenných papírů a.s.

Další zprávy