RM-SYSTÉM»Události»Orco prohloubilo ztrátu na pět miliard

Orco prohloubilo ztrátu na pět miliard

31.08.2009 11:19
K propadu přispěl dramatický pokles hodnoty nemovitostí Firma chce odklad splátek, dluží skoro 39 miliard korun

Ztráta developerské společnosti Orco byla v prvním pololetí meziročně čtrnáctkrát vyšší. Firma prodělala 200 milionů eur, tedy přes pět miliard korun. Důvodem propadu bylo přecenění portfolia nemovitostí -ocenění je prý nyní velmi opatrné. Příjmy se však zvedly o 17 procent na 132 milionů eur, nejvíce přitom vzrostly výnosy z prodeje rezidenčních nemovitostí.

Orco, jež patří k největším developerům v Česku, má nyní až do 25. září soudní ochranu před věřiteli, během níž se vedení firmy snaží dohodnout odklad splátek.
„Rozhodnutí zmrazit některé projekty a prodat nestrategická aktiva má v tomto pololetí vliv na naše výsledky. Věříme, že s podporou dlouhodobých partnerů rychle dosáhneme restrukturalizace dluhu," říká šéf firmy Jean-Francois Ott.

Nové podmínky už prý vyjednal u pětiny bankovního dluhu. Čistý dluh se nicméně mírně zvýšil na 1,52 miliardy eur. V pokladně má 67 milionů eur.

Firma současně jedná o vstupu investiční společnosti Colony Capital, která přislíbila kapitálovou injekci až 80 milionů eur. Výměnou za to má v Orcu získat až 30procentní akciový podíl. Podmínkou však je, že držitelé dluhopisů budou souhlasit s umazáním části dluhu a že vstup investora schválí současní akcionáři.
Orco omezilo developerskou aktivitu, nové projekty by odsály kapitál. „Navíc je nízká poptávka. Nechtějí stavět něco, co by neprodali," říká analytik Atlantik FT Patrick Vyroubal.

Během restrukturalizace chce Orco velkou část projektů prodat a do budoucna se zaměřit jen na ty nejméně rizikové. Ani „nejbezpečnější" projekty ale firma nyní raději nestaví, což snižuje jejich ocenění. Jde například o luxusní projekty Zlota 44 ve Varšavě a Vaci 1 v Budapešti. Celkem hodnota portfolia Orco klesla podle poradenské firmy DTZ koncem června na 1,8 miliardy eur z prosincových 2,1 miliardy.

„Pokud by v budoucnu Orco reaktivovalo odložené projekty, pak by to znamenalo určitý skrytý potenciál hodnoty. Tyto projekty nyní představují utopené náklady," dodává Vyroubal.

Na budapešťský projekt má už Orco dohodu s bankou na refinancování, s kontraktem ale musí souhlasit soudce. Ostatní projekty ale budou zřejmě potřebovat dodatečný kapitál od akcionářů či nových investorů.

Ve ztrátě skončili za první pololetí další dva developeři, s jejichž akciemi se obchoduje na pražské burze - ECM podnikatele Milana Janků a stavitel skladů VGP.

Akcie Orco v pátek po ohlášení pololetních výsledků na pražské burze spadly o 6,86 procenta na 263,6 koruny.

31.8.2009, Martin Petříček, Hospodářské noviny


RM-SYSTÉM, česká burza cenných papírů a.s.

Další zprávy