RM-SYSTÉM»Události»Pegasu klesl zisk o třetinu

Pegasu klesl zisk o třetinu

28.08.2009 09:22
ZNOJMO Skupina Pegas Nonwovens v pololetí snížila čistý zisk meziročně o 31 procent na 16 milionů eur (asi 408 milionů Kč). Zisk v pololetí roku 2008 byl vyšší díky masivním kurzovým ziskům v loňském roce při posilování koruny vůči euru.

Výnosy skupiny klesly meziročně o 16,1 procenta na 63,2 milionu eur (asi 1,6 miliardy Kč). Textilní firma dá letos na dividendy 8,3 milionu eur (asi 211 milionů Kč), tedy 0,9 eura na akcii, informovala včera v tiskové zprávě. Výsledky jsou mírně lepší, než experti očekávali. „Akcie Pegasu reagují na lepší než očekávané výsledky růstem o 2,9 procenta a obchodují se již za 460 korun za akcii," sdělil analytik Petr Novák z finanční skupiny Atlantik. Podle něj je stále výhodné si akcie Pegasu ponechat, na konci roku by se měly prodávat za 426 korun. Podle generálního ředitele společnosti Františka Řezáče se 1. pololetí roku vyznačovalo bezproblémovou výrobou a silnými prodejními výsledky. Provozní ziskovost, vyjádřená ziskem před odpisy, úroky a zdaněním (ukazatel EBITDA) se meziročně zvýšila o 8,2 procenta na 22,4 milionu eur (571 milionů Kč).

„Optimisticky vidíme také výhled prodeje po zbývající část roku. Dosažené výsledky považujeme za velmi dobré, hospodaření zejména v prvním čtvrtletí bylo pozitivně ovlivněno třemi faktory - rychlým prodejem skladových zásob z minulého roku, nízkými cenami polymerů a současně zachováním odbytových cen na úrovni konce roku 2008," uvedl Řezáč.

I přes lepší výsledky firma nemění očekávání z března, kdy pro letošní rok předpověděla nižší ukazatel EBITDA než vloni. Řezáč tehdy předpověděl pokles do deseti procent, především kvůli růstu cen vstupních materiálů.

„Ukazuje se, že přístup byl správný. Zatímco na počátku roku se tuna polypropylenu prodávala za 740 eur za tunu, nyní se cena pohybuje mezi 970 a 980 eury za tunu," řekl Řezáč. Firma teď neví, zda ceny dál prostou, dle Řezáče vše nasvědčuje tomu, že by výrobci surovin chtěli ceny dále zvýšit.

Podle Nováka poklesne EBITDA Pegasu za rok 2009 o 7,3 procenta na 36,6 milionů eur (asi 931 milionů korun). Kromě rostoucích cen polymerů bude na provozní náklady negativně působit také silná koruna.

V současné době firma zahájila vyjednávání o nákupu surovin a odběru zboží pro rok 2010. Řezáč věří, že se jí stejně jako letos podaří naplnit celou kapacitu výroby. S dodavateli a zákazníky stále jedná i o výstavbě nové linky ve ZnojměPříměticích. „Investiční pobídka od ministerstva průmyslu platí do ledna 2012. V nové hale by mohlo najít práci 40 až 50 lidí," řekl Řezáč. Ve stejnou dobu by firma mohla uvést na trh novou technologii netkaných textilií, jejichž povrch je upraven plazmou.

 

*********************

Pegas Nonwovens

  • Jedná se o holdingovou společnost se sídlem v Lucembursku.
  • Jedním z největších akcionářů firmy se v první polovině srpna stala s podílem 5,7 procenta investiční skupina Wood & Company.
  • V provozních dceřiných firmách ve Znojmě a Bučovicích zaměstnává Pegas 382 lid
  • Společnost Pegas Nonwovens vyrábí netkané textilie na bázi polyetylenu a polypropylenu pro hygienické potřeby, průmysl, stavebnictví, zemědělství a další sektory. Textilie jsou primárně využívány pro výrobu dětských plenek, dámskou a intimní hygienu.

 

28.8.2009, Lidové noviny


RM-SYSTÉM, česká burza cenných papírů a.s.

Další zprávy