RM-SYSTÉM»Události»Developer ECM zmírnil ztrátu

Developer ECM zmírnil ztrátu

27.08.2009 10:57
Majitel „pankrácké věže“ prodělal v pololetí 18,6 milionu eur Klíčové projekty vyčlení do nového fondu, kde si ECM ponechá až 50%

Nárůst zisku z pronájmu nejvyšší budovy v Česku, pankrácké City Tower, pomohl realitní společnosti ECM Real Estate Investments alespoň trochu vylepšit špatné výsledky. Ztráta firmy za první pololetí se meziročně snížila na 18,6 milionu eur (tedy asi 471 milionů korun) z loňských 19,9 milionu eur.

Firma doplácí na špatný vývoj na realitních trzích. Čistá hodnota aktiv ECM se od začátku roku snížila o 19 procent na 112 milionů eur. Ještě před rokem a půl přitom byla více než dvojnásobná.

ECM, kterou většinově ovládá podnikatel Milan Janků, chce nyní pět klíčových, již dokončených projektů vyčlenit do nově zřizovaného realitního fondu FCP se sídlem v Lucembursku. Fond umožní developerům odblokovat část kapitálu vloženého do projektů a současně se podílet na výnosech z pronájmu, které představují relativně stabilní příjem. ECM REI si podle Janků nechá ve fondu podíl zhruba 30 až 50 %.

„Na trhu by své nemovitosti neprodali, jejich ocenění vidím poměrně vysoko. Je ale otázka, zda se jim podaří do fondu najít další investory," vysvětluje analytik České spořitelny Petr Bártek.

Jednoho investora už však fond má. Je jím vznikající realitní holding PPF ECM Holding, který založil Janků společně se skupinou PPF miliardáře Petra Kellnera. Zatímco fond již získal souhlas českého antimonopolního úřadu, samotný holding na něj ještě čeká.

V portfoliu holdingu je nyní kolem 40 projektů. PPF do něj převedla všechny své projekty, Janků do něj vkládá vybraná realitní aktiva či minoritní účasti v projektech, mezi nimi například PSJ, Domus Eventis, Carrefour SK. ECM REI, jejíž akcie se obchodují na pražské burze, do společného podniku ale Janků nezačlenil.

Akcie ECM přitom na burze nemění majitele příliš často, například za včerejšek dosáhla hodnota obchodů dvou milionů korun. Za posledních 12 měsíců jejich cena spadla o 19 % na 383,40 Kč. Firma nicméně stažení akcií z burzy neplánuje. I přesto, že na volném trhu se nyní obchoduje necelých 16 procent.

„V rámci ECM není i nadále zvažováno stažení či omezení těchto akcií z obchodování na hlavním trhu pražské burzy," říká Jiří Tošek z ECM. Firma má nyní celkem 21 projektů. Vedle Česka působí i v Polsku, Rusku a Číně.

 

Ztráta 18,6 mil. eur čistá hodnota aktiv (Za půl roku) -19% 112 mil. eur

 

27.8.2009, Martin Petříček, Hospodářské noviny

 


RM-SYSTÉM, česká burza cenných papírů a.s.

Další zprávy