RM-SYSTÉM»Události»Nokia nabídne svůj první netbook

Nokia nabídne svůj první netbook

25.08.2009 16:42
HELSINKY Největší světový výrobce mobilních telefonů Nokia hodlá uvést na trh svůj první laptop typu netbook, což je levný počítač pro surfování po internetu a další základní aplikace. Finská firma jím vstoupí na ostře konkurenční, ale rychle rostoucí trh osobních počítačů. Nokia včera sdělila, že produkt Nokia Booklet 3G bude vybaven softwarem od Microsoftu a procesorem Atom od Intelu.

Vážit bude jeden a čtvrt kilogramu a baterie vydrží v provozu až dvanáct hodin.

S netbooky jako první přišla tchajwanská firma Asustek v roce 2007, následovaly produkty společností HP a Dell. Výzkumná firma IDC čeká, že dodávky netbooků na trh letos vzrostou proti loňsku o zhruba 130 procent na více než 26 milionů kusů. Tyto produkty vyniknou na celém trhu osobních počítačů, na němž se tento rok čeká stagnace, a výrazně předčí trh telefonů, kde se odhaduje pokles o deset procent.

Nokii na poli mobilních telefonů v posledních čtvrtletích v důsledku slabé poptávky klesaly ziskové marže. Analytici se obávají, že vstup na počítačový trh, kde jsou marže tradičně velmi nízké, by mohl zisky Nokie dál poškodit.

„Jsme si plně vědomi, jaká je úroveň marží ve světě PC. Jdeme do toho s otevřenýma očima," vysvětlil agentuře Reuters šéf telefonní divize Nokie Kai Oistamo.

Nokia bude doufat, že její značka a znalost mobilních kanálů jí bude při vstupu na tento zaplněný a ostře konkurenční segment hrát do not," řekl ředitel výzkumu analytické firmy CCS Insight Ben Wood.

Nokia zveřejní podrobné specifikace a cenu svého nového přístroje 2. září.

Zdroj blízký Nokii uvedl, že nový netbook bude využívat budoucí operační systém Windows 7. Microsoft sdělil, že omezená verze Windows 7 bude k dispozici pro netbooky 22. října, tedy zároveň se všeobecným uvolněním produktu pro trh.

 

Analytici se obávají, že vstup na počítačový trh by mohl zisky Nokie dál poškodit.

 

25.8.2009, Lidové noviny


RM-SYSTÉM, česká burza cenných papírů a.s.

Další zprávy