RM-SYSTÉM»Události»Nokia chce ostřeji čelit firmě Apple

Nokia chce ostřeji čelit firmě Apple

25.08.2009 14:26
LONDÝN Nokia slíbila, že bude americkému Apple a jeho mobilům iPhone ostřejším rivalem. Generální ředitel Nokie Olli-Pekka Kallasvuo pro včerejší vydání Financial Times uvedl, že se podnik zaměří více na služby pro zákazníky včetně map a hudebních souborů ke stahování.

Nokii, která roky prodává nejvíce mobilů na světě, provází kritika za to, že se jí nepodařilo přijít s mobilem, který by se iPhonu vyrovnal. Posledního modelu iPhonu 3GS se po uvedení do obchodů 19. června jen za první tři dny prodalo přes milion kusů. Nokia proti tomu prodala podle odhadů jen půl milionu přístrojů N97 za červen, první měsíc prodeje. Je sice největším světovým výrobcem chytrých mobilů s operačním systémem a funkcemi jako osobní počítače, avšak i na tomto poli ji rivalové připravují o tržní podíl. Vedle Apple má mimo jiné silnou konkurenci i v telefonech BlackBerry od kanadské firmy Research in Motion.

Pozice Apple jako výrobce mobilů rychle sílí. Podnik to podtrhl druhým nejvyšším podílem na ziscích odvětví za letošní druhé čtvrtletí. Apple vytvořil zisk odpovídající 23 procentům toho, co velcí výrobci mobilů vydělali celkem. Ve stejném období loni přitom byl jen na dvou procentech, tvrdí analytici skupiny Bernstein. Nokia si proti tomu meziročně pohoršila. Letos si zajistila 28 procent zisku, který vytvořili největší hráči na trhu, loni měla 59 procent.

Apple otevřel svou prodejnu softwarových aplikací App Store v loňském roce a do letošního července si z ní uživatelé stáhli přes 1,5 miliardy aplikací. Zatímco Apple již nabízí 65 000 aplikací, prodejna Ovi od Nokie jich má v nabídce zatím jen 4500. Ani v porovnání iPhonu s N97 nevychází Nokia jako vítěz. Zatímco analytici Credit Suisse dali iPhonu 91 bodů ze 100, N97 jich dostala jen 63. Ze čtveřice posuzovaných chytrých mobilů tak iPhone dopadl nejlépe a N97 byl na posledním místě.

Nokia si dala za cíl, že její služby do roku 2012 budou mít 300 milionů uživatelů. Minulý pátek jich ale zatím měla 53,9 milionu. Mnoho analytiků je přitom skeptických, že se Nokii přeměna na firmu softwarových služeb podaří. A obávají se i investoři. Akcie Nokie za poslední rok klesly o 50 procent, píše list.

 

25.8.2009, Lidové noviny


RM-SYSTÉM, česká burza cenných papírů a.s.

Další zprávy