RM-SYSTÉM»Události»Akcie Volkswagenu padají

Akcie Volkswagenu padají

24.08.2009 14:49
Katar má zaplatit německému holdingu Porsche za akcie automobilové skupiny Volkswagen v rámci mnohamiliardové dohody z minulého týdne jen asi polovinu tržní ceny. Agentuře Reuters to řeklo několik lidí informovaných o transakci. Akcie Volkswagenu v reakci na zprávu klesly o 14 procent na dvouleté minimum. Podle zdrojů má Katar platit za akcii VW 80 euro. V úterý po dalším prudkém propadu uzavřel kurz kmenových akcií VW na 146 euro. Aktéři transakce zprávu komentovat odmítli.

Jeden frankfurtský makléř předpověděl, že kmenové akcieVWbudou nyní dále padat. Loni se cena tohoto titulu vyšplhala až na 1000 euro a Volkswagen se tím stal na nějakou chvíli společností s nejvyšší tržní hodnotou na světě. Byla to však jen prudká reakce trhu na plán Porsche získat asi tři čtvrtiny kmenových akcií VW.

Ambiciózní plán Porsche ovládnout největší evropskou automobilku, pod jejíž střechu patří i česká Škoda Auto, letos ovšem zmařily těžké finanční potíže stuttgartské firmy, způsobené právě velkými výdaji na koupi akcií VW. Z predátora se po mocenském boji ve vedení obou firem nakonec stala kořist, když před třemi týdny skupina Porsche svolila s tím, že prodá podíl na svém výrobci sportovních vozů Volkswagenu a tato firma se nakonec stane jednou z deseti značek koncernu.

Minulý týden se Porsche ve snaze získat nové finance dohodla s katarskou státní investiční společností Qatar Holding na prodeji svých aktiv za sedm miliard eur. Kromě deseti procent v Porsche získali Katařané i většinu jejích opcí na akcie VW. Budou mít díky tomu možnost koupit 17 procent kmenových akcií VW a 50 procent jeho preferenčních akcií.

Opce na preferenční akcie VW dávají Kataru právo koupit v budoucnu akcie VW po 60 euro. Preferenční akcie Volkswagenu v posledních dnech rostly díky spekulacím, podle nichž by mohly nahradit v hlavním frankfurtském burzovním indexu DAX kmenové akcie firmy. U kmenových akcií VW totiž podíl tří velkých vlastníků - Porsche, Kataru a spolkové země Dolní Sasko - zřejmě stoupne nad 90 procent a ve volném oběhu zůstane méně než deset procent.

24.8.2009, Lidové noviny


RM-SYSTÉM, česká burza cenných papírů a.s.

Další zprávy